Piraje komunikujú prostredníctvom zvukov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pygocentrus nattereri
Pygocentrus nattereri Foto: biolib.cz

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Belgickí vedci na čele s Ericom Parmentierom z Université de Liege zistili, že piraje používajú na komunikáciu niekoľko typov zvukov. Tie používajú predovšetkým na zastrašovanie, aby sa tak vyhli vzájomným súbojom.

Parmentier už predtým skúmal vydávanie zvukov a komunikáciu viacerých druhov rýb vrátane pirají. Vo svojom najnovšom výskume sa spolu s kolegami rozhodol zistiť dôvod, prečo ryby tieto zvuky vydávajú. Pomocou podvodných mikrofónov preto v akváriu nahrávali zvuky, ktoré vydávajú piraje druhu Pygocentrus nattereri.

Počas nahrávania okrem toho ryby aj nakrúcali. Podarilo sa im zaznamenať tri rozličné zvuky. Prvý z nich piraje vydávali, keď boli hlavami oproti sebe, navzájom sa však nenapádali. Ďalší zvuk vedci zachytili, keď sa piraje navzájom naháňali. Posledný z trojice zvukov ryby vydávali pri pohryznutí, keď jedince súperili o potravu.

Väčšinu času však ryby nevydávali žiadne zvuky a taktiež medzi nimi nedochádzalo k žiadnym konfliktom. „Pre živočíchy je energeticky výhodnejšie robiť hluk a spraviť tak dojem na iné zvieratá, než bojovať,“ uviedol Parmentier, ktorý dodal, že tieto zvuky vznikajú rozvibrovaním plynového mechúra ryby.

Experti počas štúdie, ktorej výsledky zverejnili v časopise Journal of Experimental Biology, taktiež skúmali svaly zodpovedné za tieto vibrácie. „Tieto svaly sa sťahujú a uvoľňujú 150-krát za sekundu, čím rozvibrujú plynový mechúr,“ vysvetlil Parmentier, ktorý chce zvukovú komunikáciu pirají skúmať aj priamo vo voľnej prírode.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať