Pistorius pyká vo väzení, od augusta sa možno presunie domov

Oscar Pistorius čelí súdu
Oscar Pistorius na olympiáde v Londýne. Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 8. júna (WEBNOVINY) – Juhoafrická správa väzníc odporučila, aby si telesne hendikepovaný atlét Oscar Pistorius zvyšok svojho trestu za zabitie svojej priateľky Reevy Steenkampovej z nedbanlivosti od 21. augusta tohto roku odpykal v domácom väzení.

Paralympionik a amputovanými dolnými končatinami si k tomuto dátumu odslúži desať mesiacov, teda šestinu z päťročného odňatia slobody. Podľa národného komisára pre zariadenia na výkon trestu Zacha Modisa to odporučila väzenská komisia na základe trestancovho správania vo väznici Kgosi Mampur v Pretórii. Návrh však musí schváliť ešte komisia pre podmienečné prepustenie. Hovorca správy väzníc Manelisi Wolela potvrdil, že podmienky prípadnej Pistoriusovej domácej väzby budú prístupné verejnosti.

V novembri začne odvolacie konanie

Pistoriusove prepustenie ešte nemusí byť definitívne. V novembri sa začne na najvyššom súde odvolacie konanie v prípade. Prokurátor napadol klasifikáciu trestného činu, ktorý účastník olympijských hier 2012 v Londýne spáchal zastrelením priateľky Reevy Steenkampovej vo februári 2013. Sudkyňa Thokozile Masipová minulý rok rozhodla, že Pistorius sa dopustil zabitia z nedbanlivosti a vymerala mu trest 5 rokov odňatia slobody s možnosťou skoršieho prepustenia. Následne však ešte v decembri vyjadrila súhlas s postupom hlavného prokurátora Gerrieho Nela a odporučila jeho podnet postúpiť najvyššiemu odvolaciemu súdu.

Žaloba podložila žiadosť o odvolanie argumentom, že sudkyňa nesprávne interpretovala právnickú zásadu „dolus eventualis“. Tá tvrdí, že vraždy sa dopustil páchateľ, ktorý mohol predpovedať, že jeho čin bude mať za následok smrť inej osoby, a napriek tomu tak konal.

Kauza sa môže ťahať aj dva roky

Pistorius svoju priateľku zastrelil cez zatvorené dvere na toalete mysliac si, že ide o nebezpečného votrelca. Aspoň tak sa bránil pred súdom.

Ak prokuratúra s odvolaním uspeje a dosiahne zmenu rozsudku na vraždu, môže sa Pistoriusov trest predĺžiť na 15 rokov odňatia slobody, čo je spodná sadzba. Odborníci na juhoafrické právo tvrdia, že kauza sa môže ťahať aj dva roky. Prokuratúra má podklady predložiť do 17. augusta, obhajoba má na odpoveď čas do 17. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oscar Pistorius