Pistorius zatiaľ ostáva vo väzení, ministerstvo našlo dôvod

Oscar Pistorius
Juhoafrický paralympionik Oscar Pistorius zastrelil 14. februára 2013 cez zatvorené dvere toalety svoju priateľku. Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 19. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo spravodlivosti v Juhoafrickej republike odložilo podmienečné prepustenie paralympionika Oscara Pistoriusa.

Dvadsaťosemročný atlét bol odsúdený na 5 rokov odňatia slobody za neúmyselné zabitie svojej priateľky Reevy Steenkampovej. „Odsúdený požiadal o prepustenie 5. júna, čo bolo skôr, ako ukladá zákon. Z toho dôvodu sme museli jeho žiadosť odložiť, a nariadiť opätovné preskúmanie,“ znelo v stanovisku ministerstva.

Feministická skupina protestovala petíciou

Rodáka z Johannesburgu mali pôvodne prepustiť z väzenia v piatok 21. augusta, po tom ako si odpykal 10 mesiacov zo svojho trestu. Hovorca rezortu spravodlivosti Mthunzi Mhaga nevedel povedať, či komisia stihne do tohto termínu prehodnotiť Pistoriusov prípad.

Proti prepusteniu športovca sa postavila aj miestna feministická skupina, ktorá kompetentným orgánom poslala dokonca petíciu. „Jeho prípadné prepustenie by bolo urážkou pre všetky obete domáceho násilia,“ znelo v spomenutom dokumente.

Pistoriusovi hrozí 15 rokov

V novembri sa začne na najvyššom súde odvolacie konanie v prípade. Prokurátor napadol klasifikáciu trestného činu, ktorý účastník olympijských hier 2012 v Londýne spáchal zastrelením priateľky Reevy Steenkampovej vo februári 2013. Sudkyňa Thokozile Masipová minulý rok rozhodla, že Pistorius sa dopustil zabitia z nedbanlivosti a vymerala mu trest 5 rokov odňatia slobody s možnosťou skoršieho prepustenia.

Následne však ešte v decembri vyjadrila súhlas s postupom hlavného prokurátora Gerrieho Nela a odporučila jeho podnet postúpiť najvyššiemu odvolaciemu súdu. Ak prokuratúra s odvolaním uspeje a dosiahne zmenu rozsudku na vraždu, môže sa Pistoriusov trest predĺžiť na 15 rokov odňatia slobody, čo je spodná sadzba. Odborníci na juhoafrické právo tvrdia, že kauza sa môže ťahať aj dva roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oscar Pistorius