Pistoriusa odsúdili za vraždu, odpyká si šesťročný trest

Oscar Pistorius čelí súdu
Oscar Pistorius na olympiáde v Londýne. Foto: SITA/AP

PRETÓRIA 6. júla (WebNoviny.sk) – Telesne hendikepovaný atlét Oscar Pistorius si za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej zo 14. februára 2013 odpyká trest odňatia slobody na šesť rokov. Za mrežami možno strávi iba tri. Rozsudok vyniesol v stredu súd v juhoafrickej Pretórii. Prokurátor Gerrie Nel žiadal pre 29-ročného športovca 15 rokov väzenia, čo je v JAR najmiernejšia možná sadzba za vraždu. Obhajoba navrhovala trest vo forme dobročinnej práce s mládežou.

My sme súd a súd sa riadi zákonmi, nie verejnou mienkou,“ komentovala svoje rozhodnutie sudkyňa Thokozile Masipová, ktorá pred dvoma rokmi vymerala paralympionikovi trest odňatia slobody na päť rokov, jeho čin vtedy posúdila ako zabitie z nedbanlivosti. Po odslúžení časti trestu ho 19. októbra 2015 prepustili do domáceho väzenia. Najvyšší odvolací súd v JAR začiatkom decembra rozhodol o zmene klasifikácie trestného činu zo zabitia z nedbanlivosti na vraždu. Pistorius sa ešte pokúsil zvrátiť výsledok odvolaním na ústavný súd, ale nepochodil. Juhoafrický trestný poriadok mu umožňuje po uplynutí polovice trestu požiadať o podmienečné prepustenie. Predchádzajúci ročný pobyt vo väzení sa do výkonu nového trestu nepočíta.

Šprintér s amputovanými dolnými končatinami zastrelil Steenkampovú cez zatvorené dvere toalety na Valentína pred tromi rokmi. Žaloba tvrdila, že to urobil úmyselne po hádke, športovec zasa, že si partnerku pomýlil s domnelým votrelcom.

Na čítaní rozsudku boli prítomní aj rodičia obete Barry a June Steenkampovci. Masipová označila Pistoriusa za „padlého hrdinu„. Poukázala na „zásadné a pádne okolnosti“ pre nižší trest a poznamenala, že odsúdený je „dobrý kandidát na nápravu„. Po vynesení nariadila prestávku, aby dala obom stranám čas na rozmyslenie, či využijú právo na odvolanie. Obhajoba podľa hovorkyne rodiny Pistoriusovcov Anneliese Burgessovej po tejto možnosti nesiahne. Na ťahu je teda obžaloba.

Účastník paralympijských aj olympijských hier si rozsudok vypočul postojačky, prijal ho navonok pokojne a následne ho zo súdnej siene odviedli priamo do cely.

Je to padlý hrdina, prišiel o svoju kariéru, finančne je na mizine,“ uviedla Masipová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oscar Pistorius