Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pitný režim ilustračka
pitný režim ilustračka
8. decembra 2010 Zdravie od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Pitný režim v zime a počas Vianoc

BRATISLAVA 8. decembra (WBN/PR) – V zimných mesiacoch dochádza k subjektívnemu zníženiu pocitu smädu. To, že nás nesmädí a nezalieva pot ako v horúcom lete, však neznamená, že naše telo odrazu potrebuje menej tekutín. Práve naopak. V zime je náš imunitný systém vystavený zvýšenej záťaži, denne zápasí s rôznymi vírusmi a baktériami. Zanedbávaním pitného režimu v zime hazardujeme so svojím zdravím.

Vysoké teplotné rozdiely medzi pobytom v prekúrených miestnostiach, kanceláriách, obchodných centrách a na druhej strane pobytom na mrazivom vzduchu či lyžiarskych svahoch, spôsobujú nášmu organizmu šoky. Hoci sa menej potíme, viac vody strácame napríklad dýchaním. Vysychajú nám sliznice dýchacích ciest a tým sa stávajú náchylnejšie na útoky vírusov a baktérií. V týchto dňoch sa navyše pod našu kondíciu a celkové zdravie nepriaznivo podpisuje aj predvianočný stres. Popri zháňaní darčekov pre blízkych jednoducho zabúdame dostatočne dopĺňať tekutiny. Pocit smädu je potlačený najmä u detí a starších ľudí, ktorí práve v zimných mesiacoch často chorľavejú. Únava, bolesti hlavy, zápcha, kŕče, zvýšená telesná teplota, nervozita, vysušovanie úst či pokožky – to všetko môže byť spôsobené práve dehydratáciou organizmu. Keď sa k tomu priráta nervozita pri pohľade na zoznam ešte nezakúpených darčekov, náš oslabený organizmus je náchylnejší na podľahnutie chrípke a mnohým ďalším nepríjemným ochoreniam.

Na pitný režim teda netreba zabúdať ani počas zimných mesiacov a vianočných sviatkov. Voda totiž tvorí polovicu až tri štvrtiny hmotnosti ľudského tela a dospelý človek by mal denne prijať približne 2 až 3 litre tekutín. Základom pitného režimu by mala byť kvalitná a mikrobiologicky bezchybná voda. Na každodenné neobmedzené pitie pre deti aj dospelých je najvhodnejšia voda z prírodných podzemných prameňov s celkovou mineralizáciou do 500 mg/l. Súčasťou zdravého pitného režimu by mali byť aj vhodne zvolené prírodné minerálne a liečivé vody s vyššou mineralizáciou. Tieto môžu tvoriť približne 30 až 50 percent tekutín, v závislosti od veku a zdravotného stavu, nemali by však byť jediným zdrojom tekutín, ktoré prijmeme za deň. Pre zabezpečenie správneho pitného režimu pre dojčatá a deti je najvhodnejšia dojčenská voda, ktorá má prísnejšie limity na obsah určitých minerálov a ďalších látok, ktoré sa prirodzene v podzemných vodách nachádzajú. Pri výbere balenej vody je potrebné si všímať ich zloženie uvedené na etiketách, tak sa vie každý spotrebiteľ individuálne rozhodnúť, ktorá je pre jeho zdravotný stav a momentálne potreby najvhodnejšia . Slovensko je našťastie neuveriteľne bohaté na kvalitné zdroje vody, takže či hľadáme vodu pre naše dieťa, rodičov, tekutiny k športu, alebo na iné príležitosti, môžeme si vybrať z množstva balených vôd, ktoré prinášajú prírodnú kvalitu až na náš stôl.

Vianočné sviatky sú zaťažkávacou skúškou nielen na našu psychiku, ale pre celý organizmus, najmä žalúdok. Zásady racionálnej výživy idú v mnohých rodinách počas týchto dní bokom. Prejedanie skombinované s pitím alkoholických nápojov sa zvykne prejaviť žalúdočnými ťažkosťami a celkovým prekyslením organizmu. Na zmiernenie príznakov týchto nepríjemných stavov pomáha dodržiavanie zásad zdravého pitného režimu a prekyslenie pomôžu zmierniť zásadité prírodné minerálne vody či liečivé vody.

Komplexné a podrobné informácie o pitnom režime, zásadách pitia prírodných liečivých, minerálnych, pramenitých a dojčenských vôd, kvalitách a zdravotných benefitoch vôd, ktoré máme na Slovensku k dispozícií, prináša portál www.copijeme.sk. Ide o najväčší slovenský webový portál špecializovaný na témy vôd, vodných zdrojov a významu vody v živote človeka.

Odporúčané články

Jesenné zmeny zvládnete s novou Magnesia RED brusnica Rím má málo vody, ľudia musia rátať s obmedzeniami

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...