Piťo vypovedal ako svedok, o 'piťovcoch dva' nič nevedel

Foto: Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 9. septembra (WEBNOVINY) – Na 16 rokov odsúdený údajný boss bratislavskej skupiny „piťovci“ Juraj Ondrejčák, zvaný Piťo v stredu vypovedal ako svedok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici, kde sa koná hlavné pojednávanie so skupinou okolo Miroslava A., tzv. piťovci dva. Ondrejčák poprel, že by vedel o takej skupine, resp. dával jej pokyny, riadil ju a bral od jej členov peniaze za trestnú činnosť.

Z obžalovaných Ondrejčák poznal iba Miroslava A., o ktorom vyhlásil, že bol, je a bude jeho kamarát. O údajnom bosovi nitrianskeho podsvetia Ľubošovi F. iba počul, nikdy sa s ním nestretol ani nerozprával.

Vypovedal aj chránený svedok

Samotný Ľuboš F. potvrdil, že Ondrejčáka vidí po prvý raz a už na predchádzajúcom pojednávaní odmietol tvrdenie prokurátora, že bol členom zločineckej skupiny „piťovci dva“. Priznal, že s Miroslavom A. mal obchodný vzťah, ale neboli v žiadnej zločineckej skupine. Po prvý raz sa o tom dozvedel, keď si prečítal uznesenie o vznesení obvinenia v tejto veci.

Vypovedal aj Viktor M., ktorý je chránený svedok. Je to bývalý spolupracovník obžalovaného Miroslava A. aj samotného Ondrejčáka. S Miroslavom A. vraj spolupracoval do roku 2009, potom sa pohádali a dal mu vybuchnúť auto Mercedes G. Podľa názoru obžalovaných ide o nedôveryhodného svedka a klamára. Miroslav A. si myslí, že Viktor M. proti nemu vypovedá nie z pomsty, ale aby dostal nižší trest vo svojej veci.

Šestnástim obžalovaným v skupine okolo Miroslava A. prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy. Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní od mája 2006 do augusta 2012 na západnom Slovensku.

Medzi obžalovanými je aj bývalý šéf piešťanskej kriminálky

Traja sa k skutkom priznali, ostatní vinu popierajú. Medzi obžalovanými nie je pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a trest prepadnutia majetku. V súčasnosti usvedčuje kumpánov.

Zo šestnástich obžalovaných sú traja vo výkone trestu, šiesti vo väzbe a ostatných stíhajú na slobode. Miroslav A. si odpykáva 21 rokov odňatia slobody za drogovú trestnú činnosť, ktorú páchal ako príslušník bratislavského gangu Juraja Ondrejčáka, zvaného Piťo.

Medzi obžalovanými je aj bývalý šéf piešťanskej kriminálky a istý čas aj pracovník Úradu boja proti organizovanej kriminalite v Bratislave Milan K. Ten má na krku zneužitie právomocí verejného činiteľa, vynášanie informácií z policajného prostredia, krytie trestnej činnosti, marenie spravodlivosti i prijímanie úplatkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš F.