Pjongčang poslal do Ria zimný pozdrav, svah pôsobí výstredne

Fotografie - Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - druhý deň
Východ slnka na pláži Copacabana. Rio de Janeiro, 6. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Olympijský Pjongčang pripravil zimný pozdrav pre Rio de Janeiro. V Brazílii síce panuje kalendárna zima, ale na pláži Copacabana aj tak pôsobí výstredne simulátor lyžiarskeho svahu, ktorým sa v dejisku „letných“ OH 2016 prezentujú organizátori najbližších zimných olympijských hier. „Slnko a piesok sú tu bežné, ale sneh? Z tunajších asi nikto nikdy sneh nevidel na vlastné oči. Paráda, veľmi realistický efekt,“ pochvaľovala si jedna z miestnych obyvateliek Danieli Evangelistová, keď vystála dlhý rad.

Juhokórejčania aj takýmto spôsobom pozývajú na prvý zo série troch športových sviatkov na ázijskom kontinente. O dva roky ju začne Pjongčang, v roku 2020 príde na rad japonské Tokio s letnou verziou OH a záver bude patriť čínskemu Pekingu so ZOH 2022. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) si od hostiteľov sľubuje pokojnejší spánok ako pred Soči 2014 či aktuálnym Riom de Janeiro.

OH 2016

Kórejská republika mierne mešká s výstavbou

Dnes ešte nie sme pripravení, ale približujeme sa k tomu,“ hlási viceprezident organizačného výboru Kim Čä-jou.

Skutočnosť je taká, že Kórejská republika mierne mešká s výstavbou športovísk a infraštruktúry, samospráva sa nevie dohodnúť na deľbe súťaží a aj sponzori pribúdajú veľmi pomaly. Súčasný stav ani zďaleka nepripomína ten pred OH 1988 v Soule či pred futbalovými majstrovstvami sveta 2002, ktoré krajina organizovala s Japonskom.

Minulé podujatia riadila centrálna vláda, teraz leží zodpovednosť na provinčných úradoch. Prevláda pocit, že zimné olympijské hry sú viac o Pjongčangu ako o celej Kórei,“ vysvetlil profesor športovej vedy na univerzite Dong-A Hi-čun Čchung.

Tretí šéf za dva roky

Za dva roky má organizačný výbor ZOH 2018 (POCOG) už tretieho šéfa. Prezident MOV Thomas Bach vyslovil želanie, že ten súčasný Li Ho-po vydrží vo funkcii až do začiatku hier. Li Hi-po referoval o stave príprav aj v Riu de Janeiro a členom MOV pred začiatkom OH 2016 povedal: „Rád by som vás ubezpečil, že naša práca pokračuje podľa plánu.“

Rozmenené na drobné: Do konca tohto kalendárneho roka chcú Kórejčania dosiahnuť 90 percent z plánovaného príjmu 760 miliónov amerických dolárov od sponzorov, ktorí by mali pokryť tretinu prevádzkových nákladov 2 miliardy USD. Rozpočet budú aktualizovať o inflačné ukazovatele v najbližších týždňoch. Šesť nových športovísk je hotových na 80 percent, v júni 2017 dokončia novú trať pre rýchlovlaky z letiska v Inčchone do Pjongčangu, do plnej prevádzky ju uvedú v januári 2018. Vzdialenosť sa tým skráti na 90 minút cesty.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Thomas Bach