Pjongčang prevalcoval súperov a dostal ZOH 2018

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pjongčang
Foto: SITA/AP

DURBAN 6. júla (WEBNOVINY) – Zimné olympijské hry v roku 2018 zorganizuje kórejský Pjongčang. O dejisku ZOH rozhodli na stredajšom 123. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v juhoafrickom Durbane. Pjongčang zorganizuje ZOH v termíne od 9. do 28. februára 2018. Kórejské stredisko, ktoré uspelo v konkurencii Mníchova a Annecy už v prvom kole volieb, bude tretím dejiskom zimných olympijských hier z Ázie po japonských mestách Saporro (1972) a Nagano (1998).

„Ďakujem všetkým trom kandidátom, pripravili ste skvelé kandidatúry,“ povedal pred ohlásením výsledkov volieb prezident MOV Jacques Rogge.

V prvom kole volieb hlasovalo 95 členov MOV. Už tradične svoj hlas neodovzdal prezident Rogge, rozhodovať o dejisku nemohli ani šiesti členovia MOV z krajín kandidátov na usporiadanie športového sviatku a ani prezident Medzinárodnej veslárskej federácie Denis Oswald zo Švajčiarska, ktorý má blízko k firme Samsung a tá podporovala Pjongčang. V prvom kole bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov. Pjongčang ju vysoko prekročil, keď sa zaň vyslovilo 63 funkcionárov. Mníchov dostal 25 hlasov a Annecy zvyšných sedem.

Kórejské stredisko si splnilo svoj dlhoročný sen. O usporiadanie zimných olympijských hier sa neúspešne pokúšalo už dvakrát, súboj o ZOH 2010 prehralo s Vancouverom, o hry v roku 2014 so Soči. Po tom, čo prezident MOV Jacques Rogge oznámil výsledky volieb, v sále v Durbane vypuklo medzi členmi kórejskej delegácie veľké nadšenie. Pred členov MOV predstúpil následne kórejský prezident Lee Mjung-pak a poďakoval im za dôveru.

Pjongcang
Foto: SITA/AP

„Pripravíme veľmi dobrú olympiádu. Toto je víťazstvo pre celú Kóreu a ďakujeme za toto právo. Je to jeden z najšťastnejších dní celej Kórejskej republiky,“ povedal Lee Mjung-pak a naznačil víťazné gesto.

Veľké emócie prežíval bývalý guvernér provincie Gangwon Kim Jin-Seun. V minulosti viedol Pjongčang dvakrát ako šéf výboru kandidatúry, teraz bol vyslancom.

„Za sedemnásť rokov som prešiel veľmi náročnú cestu. Ani neviem, čo mám povedať. Som neuveriteľne šťastný,“ povedal Kim Jin-Seun, ktorý olympijský sen Pjongčangu začal snívať už veľmi dávno. Pjongčang je prvým usporiadateľom ZOH po Salt Lake City 2002, ktorý vyhral voľby už v prvom kole. Pjongčang doteraz súboj o ZOH vždy prehral tesne v druhom kole.

Paradoxne, pri predchádzajúcich kandidatúrach vždy bol v prvom kole lepší ako mesto, ktoré napokon získalo právo usporiadať ZOH. Aj v stredu sa predpokladal vyrovnanejší súboj. „Bol som prekvapený, že sa rozhodlo už v prvom kole. Očakával som dvojkolovú voľbu. Rozdiel v počte hlasov ma prekvapil. Vyhrala trpezlivosť. Všetci kandidáti odviedli skvelú prácu,“ reagoval prezident MOV Jacques Rogge.

V Durbane na 123. zasadnutí MOV sa lobovalo už od rána. Kandidáti sa na poslednú chvíľu snažili nakloniť misky váh na svoju stranu. Pjongčang sa prezentoval s mottom: „Nastal čas konečne – na tretí pokus – dopriať Pjongčangu privilégium usporiadať zimné olympijské hry.“ Roky príprav spravili z Pjongčangu favorita volieb pre ZOH 2018, podľa samotných Juhokórejčanov je najlepším kandidátom z trojice. „Zimné olympijské hry v Pjongčangu sú národnou prioritou kórejskej vlády, je tomu tak už desať rokov. Môžem vám garantovať absolútnu a bezpodmienečnú podporu kórejského kabinetu. Postaráme sa, aby ste na nás boli hrdí,“ vyhlásil v juhoafrickom Durbane prezident Kórejskej republiky Li Mjung-pak. Kórejčania majú za sebou trpké lekcie od Vancouveru (2010) aj Soči (2014), preto teraz veria, že prišla ich šanca. Výstavba zimného strediska v Pjongčangu stála 1,4 miliardy dolárov. Plánujú tiež vybudovať rýchlovlakové spojenie so Soulom, ktoré návštevníkov dopraví z hlavného mesta za 68 minút. Pred 103-členné plénum MOV predstúpila aj úradujúca olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Kim Ju-na. „Bola som taká nervózna,“ povedala zlatá z Vancouveru a priznala sa novinárom, že svoju reč nacvičovala svedomitejšie ako jazdy na preteky.

Mníchov sa napokon nestane prvým mestom v histórii, ktoré usporiada letné aj zimné olympijské hry. V prospech Mníchova nezavážil ani fakt, že nemecké spoločnosti sa každoročne podieľajú 50 percentami na sponzorských príjmoch siedmich medzinárodných federácií zimných športov. Aj francúzsky kandidát sa hlásil k bohatej olympijskej tradícii svojej krajiny. Zatiaľ čo Bavori sa odvolávali na OH 1972 a šancu stať sa prvým mestom histórie, ktoré usporiada letnú aj zimnú verziu hier, Annecy by bolo štvrtým francúzskym organizátorom ZOH po absolútnej premiére v Chamonix 1924 a ďalších dvoch podujatiach v Grenobli 1968 a Albertville 1992.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

V Pjongčangu vybuchli ohňostroje

Ohňostroje rozžiarili mesto v Kórejskej republike Pjongčang, ktoré v stredu v juhoafrickom Durbane zvolili členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) za usporiadateľa zimných olympijských hier v roku 2018. Neúspešným kandidátom boli nemecký Mníchov a francúzske Annecy. „Som naozaj šťastný, že sme dosiahli tento úspech,“ uviedol premiér Kim Hwang-Sik pred oslavujúcim davom a dodal: „Urobíme všetko pre to, aby sme boli ako hostitelia úspešní.“ Prezident Lee Mjung-pak predviedol v Durbane oduševnený prejav a označil víťazstvo vo voľbách za obrovský úspech Kórejskej republiky. „Je to triumf všetkých obyvateľov krajiny. Za všetkých Kórejčanov vám ďakujeme,“ povedala hlava štátu pred členmi MOV. Pjongčang získal v prvom kole 63 hlasov, Mníchov 25, Annecy 7.

Reakcie osobností na voľbu Pjongčangu

Jacques Rogge (prezident MOV): „Bol som prekvapený, že sa rozhodlo už v prvom kole. Očakával som dvojkolovú voľbu. Rozdiel v počte hlasov ma prekvapil. Vyhrala trpezlivosť. Všetci kandidáti odviedli skvelú prácu.“

Katarina Wittová (bývalá úspešná krasokorčuliarka, angažovala sa v prospech Mníchova): „Sme veľmi sklamaní, pretože sme prišli do Durbanu s cieľom získať právo na usporiadanie ZOH 2018. MOV sa rozhodol dať túto poctu inému kandidátovi. Sme športovci, toto rozhodnutie akceptujeme. Vždy sme vedeli, že to bude veľmi náročné rozhodovanie medzi dvoma silnými kandidátmi.“

Charles Beigbeder (šéf kandidatúry Annecy): „Som veľmi sklamaný. Dúfali sme, že môžeme byť úspešní. Musíme zablahoželať Pjongčangu, ktorý bol veľmi silný súper.“

Lee Mjung-pak (prezident Kórejskej republiky): „Pripravíme veľmi dobrú olympiádu. Toto je víťazstvo pre celú Kóreu a ďakujeme za toto právo. Je to jeden z najšťastnejších dní celej Kórejskej republiky.“

Kim Jin-Seun (bývalý guvernér provincie Gangwon, vyslanec Pjongčangu): „Za sedemnásť rokov som prešiel veľmi náročnú cestu. Ani neviem, čo mám povedať. Som neuveriteľne šťastný.“

Martina Sáblíková (česká rýchlokorčuliarka, dvojnásobná olympijská víťazka): „Uvidíme, či sa na túto olympiádu ešte pozriem. Je to ešte veľmi ďaleko, ale samozrejme by som bola veľmi rada, keby sa to podarilo. Voľba Pjongčangu je pochopiteľná, opäť to bude na inom kontinente. Teraz bude olympiáda v Európe, minulá bola v zámorí vo Vancouveri. Úprimne by som to radšej videla v Nemecku alebo vo Francúzsku. Bolo by to lepšie pre českých fanúšikov, aby sa tam mohli pozrieť.“

Thomas Bach (viceprezident MOV): „Vedeli sme, že v športe sa nedá vždy víťaziť. Ako vždy, sme veľmi sklamaní. Efekt sympatí pre Pjongčang zohral veľkú úlohu. Rozdiel hlasov nehrá veľkú úlohu, v týchto pretekoch sa strieborná medaila neudeľuje.“

Ohlasy slovenských športovcov a športových funkcionárov

František Chmelár (prezident Slovenského olympijského výboru):

„Voľba dejiska ZOH 2018 dopadla podľa očakávania. Pjongčang vyhral tento súboj o dejisko ZOH aj preto, že má za sebou veľkého sponzora. Keďže Kórejská republika kandidovala už viackrát za sebou, povedal by som, že zimnú olympiádu 2018 získali za obdivuhodnú trpezlivosť a vytrvalosť. Celé to obdobie presviedčali celý svet, že olympiádu dokážu urobiť na výške, až sa im ten svet podarilo dostať na svoju stranu. Preto som tipoval, že Pjongčang vyhrá, hoci ja by som si viac prial Mníchov.

Už som povedal, že by nám to vyhovovalo nie iba z ekonomického a športového hľadiska, ale aj z pohľadu športových priaznivcov, lebo zimná olympiáda už bližšie ako v Mníchove byť nemôže. MOV sa rozhodlo pre Pjongčang, preto to musíme rešpektovať. Zažil som olympiádu v Soule v roku 1988, bola to prelomová olympiáda. Kórejčania sú veľmi dobrí organizátori. Verím, že pripravia veľmi dobrú aj zimnú olympiádu.“

Barbora Lukáčová (reprezentantka v zjazdovom lyžovaní):

„Veľmi som nesledovala voľbu dejiska zimnej olympiády pre rok 2018. V juhokórejskom Pjongčangu som ešte nebola, a preto si tento športový sviatok v tejto destinácii zatiaľ veľmi neviem predstaviť, ale určite to bude zaujímavé. Čo sa týka mojich športových ambícií, v prvom rade sa sústredím na olympiádu v Soči 2014, až potom bude môcť myslieť na rok 2018, je to ešte veľmi ďaleko.“

Tomáš Bartalský (reprezentant SR v akrobatickom lyžovaní):

„To, že zimnú olympiádu v roku 2018 dostane Pjongčang, som očakával. Kórejská republika kandidovala už aj na organizáciu pre roky 2010 aj 2014 a väčšinu športovísk už má vybudovanú, takže z tohto pohľadu to bolo jasné. Ešte som tam síce nebol, ale od biatlonistov som počul, že je tam skvele. Videl som prezentácie jednotlivých miest, samotné vyhlasovanie som však nesledoval. Čo sa týka športového hľadiska, samozrejme, že by som na olympiáde v roku 2018 nechcel chýbať.“

Roman Buček (športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru):

„Myslím si, že voľba dejiska ZOH 2018 dopadla podľa predpokladov. Kórejčania sa o toto vrcholné podujatie usilovali už dlhšie obdobie, vytrvalo išli za svojím cieľom a konečne im to vyšlo. Voľbu dejiska ZOH som sledoval v priamom prenose a pozorne som si vypočul všetky záverečné prezentácie kandidátov. Páčili sa mi. Trochu som síce pre seba v duchu kalkuloval, ako by táto voľba bola prebiehala, ak by sa rozhodovalo v 2. kole, ale členovia MOV napokon rozhodli už v úvodnom hlasovaní.

Takže kalkulácie boli zbytočné. Podľa mňa v prospech Pjongčangu hovoril aj veľmi dôkladne prepracovaný projekt kompaktnej zimnej olympiády prakticky na jednom mieste. Kórejčania sľubujú zimné podujatie, ktoré sústredia na malom priestore a vzdialenosti medzi jednotlivými športoviskami budú veľmi malé. Majú to naozaj veľmi dobre a precízne prepracované. Sľubujú veľmi dobre zorganizované podujatie, takže sa môžeme tešiť na krásny športový zážitok.“

Dávid Brünn (reprezentant SR v behu na lyžiach):

„Mne z tých troch kandidátov bolo najbližšie Annecy, Mníchov ma neoslovil, ale Pjongčang je určite najexotickejší. V Ázii som ešte nikdy nebol, pretekári z tých krajín sa však aj v našich športoch stále výraznejšie derú medzi špičku. Myslím si však, že nie je kľúčové, kde bude olympiáda, ale či sa na ňu dostanem a prípadne, aké výsledky tam dosiahnem. Od malička snívam o tom, že sa raz zúčastním na olympiáde, teraz je však pre mňa bližšie Soči.“

Peter Mlynár (reprezentant SR v behu na lyžiach): „Tak to ma sklamalo, že zvolili Pjongčang. Európa by pre nás lyžiarov bola určite výhodnejšia. Pamätám si, aké problémy boli s voskovaním v Nagane aj na majstrovstvách sveta v Sappore, v Kórei to určite bude veľmi podobné. Okrem toho sa budeme musieť vyrovnávať s časovým posunom. To všetko hovorí proti nám. Rozhodnutie však môžem len rešpektovať. V každom prípade rok 2018 je ešte veľmi, veľmi ďaleko.“

Alena Procházková (reprezentantka v behu na lyžiach): „Ja si trúfam behať aj o sedem rokov, ale nie pri takej podpore a takej starostlivosti zo strany kompetentných, ako je to v súčasnosti. Mňa beh na lyžiach baví, je to nádherný šport, ale ak nebudem mať podmienky na takú prípravu, aby som mohla držať krok s najlepšími, nemá to význam trápiť sa. Teraz sa pozerám na najbližšiu sezónu, ešte ani Soči nie pre mňa je aktuálne. Keby som si mohla vybrať ja, určite by to bol Mníchov. Je to najbližšie, bez problémov. Rozhodnutie MOV beriem ako fakt.“

Mária Hrachovcová (predsedníčka Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu): „Voľbu dejiska ZOH 2018 som sledovala iba tak okrajovo, ale viem, že Pjongčang vyhral na úkor Mníchova. Takýto výsledok som osobne predpokladala, pretože Kórejčania sú veľmi silní po každej stránke. Boli tam majstrovstvá sveta juniorov v krasokorčuľovaní a zorganizovali ich výborne. Všetko tam klapalo, ako malo. Kórejčania sa o olympiádu usilovali dlhé roky a v ostatných rokoch tam často organizovali špičkové medzinárodné súťaže. Aj vďaka tomu ľudí presvedčili, že dokážu na vysokej úrovni zorganizovať zimnú olympiádu. Navyše, majú veľmi silných športovcov, ktorí sa neustále zlepšujú. Do olympiády investovali veľmi veľké peniaze a vyplatilo sa im to. V našom športe majú olympijských víťazov a majstrov sveta.“

Mária Jasenčáková (generálna sekretárka Slovenského zväzu sánkarov): „Čakala som, že to takto dopadne. Kórejčania boli veľmi silní, keď vyhrali na úkor Mníchova. Do zimnej olympiády investovali veľmi veľa – po každej stránke. Verím, že zorganizujú dobrú zimnú olympiádu. Ja osobne by som z hľadiska momentálneho ekonomického stavu v slovenskom športe radšej prijala Mníchov, ktorý je pre nás najbližšie. Navyše, sánkarskú dráhu pre sánkovanie, boby a skeleton v Königssee, kde by boli súťaže mníchovskej olympiády, veľmi dobre poznáme a radi tam chodíme súťažiť. MOV sa rozhodol pre Pjongčang, musíme to rozhodnutie rešpektovať. Našťastie, do ZOH 2018 máme ešte čas na prípravu, lebo v tejto chvíli si naozaj neviem predstaviť možnosti, ako finančne zabezpečíme tréningové pobyty na olympiádu v Pjongčangu. Dúfajme, že dovtedy, kým bude olympiáda v Pjongčangu, sa zlepší situácia okolo financovania slovenského športu.“

Martin Otčenáš (reprezentant SR v biatlone):“Rozhodnutie MOV ma neprekvapilo, aj ja som čakal, že to Kórejčania vyhrajú. Pred dvoma rokmi tam boli majstrovstvá sveta, ja som bol akurát vtedy chorý a necestoval som na šampionát. Kolegovia mi však hovorili, že to tam bolo perfektné. Myslím si, že ostatní kandidáti výrazne zaostali najmä v prípravách športovísk. Rád by som ešte o tých sedem rokov robil biatlon na vrcholovej úrovni. Je však úplne jedno, kde bude olympiáda, štartovať na každej je vždy obrovským zážitkom a naplnením sna.“

Janka Gereková (reprezentantka SR v biatlone): „Pjongčang? O sedem rokov? Obávam sa, že už vtedy nebudem reprezentantkou (smiech). Pred dvoma rokmi som majstrovstvá sveta v Pjongčangu vynechala, lebo som bola po operácii kolien. Keby záležalo len na mne, ja by som tam veru na olympiádu išla, ale obávam sa, že skončím s vrcholovým športom skôr. Ale nikdy nehovor nikdy.“

PJONGČANG (Kór. rep.)

Predpokladaný termín ZOH: 9. – 28. februára 2018 (paralympiáda 9. – 18. marca 2018)

*Motto kandidatúry: Nové horizonty

*Šéf kandidatúry: Jang Ho Cho

*Počet obyvateľov: 46 531

*Rozpočet kandidatúry: 31,5 milióna amerických dolárov

*Predchádzajúce kandidatúry: 2010, 2014

*Lokality pre olympijské zóny: Alpensia mountains, Jungbong Alpine Skiing Area, Yongpyong Resort, Bokwang Phoenix, Sungwoo Resort, Wonju Sports Complex, Gangneung

*Športoviská: Sedem už vybudovaných dejísk doplní ďalších šesť športovísk, ktoré dokončia v priebehu nasledujúcich rokov. Všetky športoviská by mali byť v dostupnosti do polhodiny od olympijskej dediny.

*Skúsenosti s veľkými podujatiami: Organizovanie viacerých Svetových pohárov v rôznych zimných disciplínach. Organizátor majstrovstiev sveta v biatlone (2009). Organizátor majstrovstiev sveta v snoubordingu (2009). Organizátor ženských majstrovstiev sveta v curlingu (2009).

*Počasie: V čase ZOH je priemerná denná teplota -5,5 °C, teploty sa v tom čase pohybujú medzi -0,4 až -10,5 °C.

*Zaujímavosti: Viac ako 91 percent obyvateľov Kórejskej republiky podporuje kandidatúru, 93,4 percenta obyvateľov Pjongčangu podporuje miestnu kandidatúru. Pjongčang má skúsenosti s kandidatúrou, keď sa už dvakrát neúspešne pokúšal získať ZOH v rokoch 2010 a 2014. Vynikajúca infraštruktúra.

.

VIDEO: Prezentácia kandidatúry Pjongčangu

Ohlasy médií

Korea Herald (Kór. rep.): „Dlhá bitka o ZOH je na konci. Pjongčang vyhral právo hostiť Hry v roku 2018.“

Korea JoonangAng Daily: (Kór. rep.): „Konečne! Dvanásť rokov nádeje, snov a driny sa dočkalo odmeny.“

Sport.fr (Fr.): „Pjongčang korunovaný za dejisko ZOH 2018, Annecy prehralo. Tvárou tvár obľúbenému a preferovanému Pjongčangu nemalo savojské mesto dobré predpoklady na úspech.“

Le Figaro (Fr.): „Je to veľké sklamanie. Stovky ľudí, ktorí pracovali pre jednu myšlienku, zostali nešťastní. Je to však šport, víťaz môže byť len jeden.“

L´Equipe (Fr.): „Voľba nie je prekvapením, pretože zodpovedá pravidlám striedania kontinentov. Pjongčang použil množstvo finančných prostriedkov. Kým Pjongčang ukončil sériu neúspechov vo voľbách, Francúzsko v nich pokračuje. Lille a Paríž zlyhali v predchádzajúcich rokoch vo svojich snahách o olympijské hry, teraz sa k nim pridalo Annecy.“

AFP (Fr.): „Pjongčangu sa na tretí pokus splnil olympijský sen.“

Bild (Nem.): „Mníchov zdolaný. Náš zimný sen je zrušený, Mníchovu zostala iba pozícia televízneho diváka.“

Mitteldeutsche Zeitung (Nem.): „Mníchovská snaha o zorganizovanie olympijských hier zlyhala.“

Frankfurter Allgemeine (Nem.): „Sklamanie v Mníchove. MOV povedal Nemecku nie.“

merkur-online.de (Nem.): „Obrovské sklamanie v Mníchove. NOlympia: Hry 2018 dostal Pjongčang.“

Berliner Zeitung (Nem.): „Pjongčang sa raduje, Mníchov smúti.“

Reuters (V. Brit.): „Pjongčang v stredu vyhral právo hostiť ZOH 2018, keď v konkurencii Mníchova a Annecy presvedčivo vyhral hlasovanie MOV.“

idnes.cz (ČR): „ZOH 2018 usporiada juhokórejský Pjongčang. Členovia MOV ho pri voľbe v juhoafrickom Durbane jasne uprednostnili pred Mnichovom a Annecy.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jacques RoggeKim Ju-NaLi Mjung-pakMartina SáblíkováThomas Bach