Do Pjongčangu odletí vedenie slovenskej výpravy, ich olympiáda začne po príchode športovcov

Pjongčang, olympijské hry, ZOH 2018
ZOH 2018 v Pjongčangu. Olympijské kruhy. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – V poslednú januárovú nedeľu odcestovali do dejiska XXII. zimných olympijských hier v Pjongčangu (9. – 25. februára) prví predstavitelia Slovenského olympijského výboru (SOV), ktorí sa už v pondelok 29. januára zúčastnia na akreditačnom seminári.

Do Pjongčangu sa presunuli športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru a vedúci výpravy SR na ZOH 2018 Roman Buček a jeho dvaja zástupcovia Roman Hanzel a Boris Demeter.

Najlepšie podmienky pre športovcov

Ich úlohou je pripraviť v predstihu všetko tak, aby slovenskí športovci mali utvorené čo najlepšie podmienky, po príchode sa o nič nemuseli starať a mohli sa nerušene chystať na svoje súťaže pod piatimi kruhmi. Účastníci ZOH 2018 spod Tatier pricestujú do ich epicentra na niekoľko etáp.

Prvá skupina, ktorú tvoria biatlonisti a bežkyne na lyžiach, prídu už 1. februára, ďalší ich kolegovia zo slovenskej olympijskej reprezentácie budú v olympijskej dedine a blízkych hoteloch pribúdať od začiatku februára, resp. v prvý februárový týždeň. Ako v tejto súvislosti uviedol Roman Buček, osemnásť ľudí zo 121-člennej misie musí bývať mimo oficiálnej olympijskej dediny.

„Toto je už dopredu avizovaný stav. Organizátori ZOH nás už pred rokom upozornili, že bude trochu problém s ubytovaním najmä v horskej olympijskej dedine. Preto nie všetci športovci a členovia realizačného tímu môžu bývať v dedine, ktorú postavili v horskej oblasti. Sú tam veľmi limitované ubytovacie možnosti. Preto nám organizátori zabezpečili ubytovanie aj v hoteloch. Napríklad naši športovci budú bývať v ďalších troch hoteloch mimo oficiálnej dediny. Teraz bude záležať na jednotlivých zväzoch, či toto ubytovanie využijú pre športovcov alebo pre trénerov a ďalších členov realizačných tímov. V tomto smere máme voľnú ruku. My budeme akceptovať prerozdelenie podľa želania jednotlivých športov,“ zdôraznil vedúci slovenskej misie Roman Buček.

Začiatok olympiády pre vedenie výpravy

Šéf slovenskej výpravy tiež pripomenul, že olympijská dedina v Pjongčangu bude oficiálne otvorená pre všetkých účastníkov ZOH 2018 vo štvrtok 1. februára. Vtedy do Pjongčangu pricestujú aj slovenskí biatlonisti. Ich príchod je signálom, že pre vedenie výpravy SR sa prakticky začína zimná olympiáda.

Všetci traja Roman Buček, Roman Hanzel a Boris Demeter sú erudovaní športoví funkcionári, ktorí sú pripravení zabezpečovať všetko, čo súvisí s pobytom výpravy na tejto edícii najväčšieho svetového multišportového sviatku.

„Budeme im musieť pomôcť pri zabezpečovaní tréningov a všetkého, čo súvisí s ich pobytom v dejisku olympiády. Samotné súťaže sa začnú desiateho februára. Myslím si, že s biatlonistami prídu aj dve bežkyne a dvaja členovia realizačného tímu. Ich mužskí kolegovia pricestujú za nimi o deň neskôr. Presne tak, ako sme mohli zabezpečiť letenky,“ objasnil Roman Buček okamih, keď sa pre neho a jeho najbližších spolupracovníkov začnú XXII. zimné olympijské hry v Pjongčangu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor