Plán prerozdeľovania migrantov je nezmyselný, reaguje Babiš na žalobu Európskej únie proti Česku

Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP.

BRUSEL 8. decembra (WebNoviny.sk) – Český premiér Andrej Babiš by chcel na budúcotýždňovom summite Európskej únie (EÚ) prehovoriť politikov z ostatných členských krajín, aby stiahli žalobu na Českú republiku, Poľsko a Maďarsko za to, že tieto krajiny odmietajú prijímať utečencov a odmietajú sa podieľať na ich prerozdeľovaní.

Iné riešenie migrácie

Babiš, ktorý sa v stredu ujal funkcie premiéra, vo štvrtok v reakcii na žalobu zo strany EÚ vyhlásil, že plán prerozdeľovania migrantov je „nezmyselný“ a ak únia naďalej bude vyžadovať plnenie kvót, iba tým bude nahrávať extrémistickým stranám.

Babiš chce na summite navrhnúť „iné riešenie problému migrácie“, ktoré má podľa neho spočívať predovšetkým v boji proti pašerákom.

V otázke prerozdeľovania utečencov a žaloby zo strany EÚ na Česko, Poľsko a Maďarsko sa s Babišom navyše zhoduje takmer celé české politické spektrum. Hovorca českého prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček vo štvrtok vyhlásil, že prezident naďalej považuje systém prerozdeľovania migrantov za miešanie sa do vnútorných záležitostí členských krajín.

Proti žalobe sa vyslovil aj Pospíšil

Nespokojnosť so žalobou vyjadril aj predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) Petr Fiala. „Výsledkom bude len väčšia nespokojnosť a pocit krivdy,“ napísal Fiala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Samotným utečencom touto žalobou únia podľa neho už nepomôže a v krajinách, ktorých sa žaloba týka, to len zníži dôveru k únii.

Proti žalobe sa vyslovil aj Jiří Pospíšil, nový predseda strany TOP 09, ktorá bola v minulosti skôr pro-utečenecká. Pospíšil vyhlásil, že spory v rámci únie sa určite nedajú riešiť žalobami na členské štáty a podobne ako Babiš argumentoval tým, že žaloba iba pomôže extrémistickým politikom. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky Českej televízie a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš