Planéty prichádzajú o atmosféru v dôsledku pôsobenia hviezd

Planéta, vesmír
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím vedcov na čele s Miou Sloth Lundkvist z Aarhuskej univerzity v Dánsku potvrdil teóriu o tom, že exoplanéty typu superzem prichádzajú o svoju atmosféru v dôsledku pôsobenia svojich materských hviezd.

Planéty, ktoré sa nachádzajú príliš blízko k svojim hviezdam, neustále bombarduje žiarenie, čo spôsobuje, že postupne prichádzajú o vrchné časti atmosféry. Lundkvist a jej kolegovia použili na overenie tejto teórie údaje z teleskopu Kepler, pričom sa zamerali práve na spomínané planéty typu superzem, ktoré sú dvoj- až desaťnásobne väčšie než Zem. Následne pomocou astroseizmologických metód preskúmali vnútornú štruktúru vybraných hviezd, na základe čoho dokázali určiť veľkosť exoplanét, ktoré okolo nich obiehajú.

„Pre tieto planéty je to ako stáť hneď vedľa fénu, ktorý je zapnutý na najhorúcejší stupeň. O tom, že takéto planéty môžu prichádzať o svoju atmosféru, sa veľa teoretizovalo. My sme teraz získali priame dôkazy, ktoré to potvrdzujú. Naše výsledky dokazujú, že planéty s určitou veľkosťou, ktoré sa nachádzajú blízko svojich hviezd, boli pravdepodobne na začiatku svojho života oveľa väčšie a vyzerali úplne odlišne,“ uviedol Guy Davies z Birminghamskej univerzity, ktorý spoločne s kolegami zverejnil výsledky štúdie v časopise Nature Communications.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom