Foto: Platforma Stojíme pri kultúre kritizuje ministerku a odovzdala otvorený list premiérovi Pellegrinimu

Ľubica Laššáková, Peter Pellegrini
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková s premiérom Petrom Pellegrinim.
  • aktualizované 26. júna 16:30

Kultúrna obec združená v platforme Stojíme pri kultúre v stredu upozornila premiéra Petra Pellegriniho na zavádzanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Hoci ešte pred týždňom trvali na odvolaní šéfky kultúry, dnes chceli len varovať, že svojimi aktivitami Laššáková dokazuje kultúrnej a umeleckej obci, že nie je „osobou na správnom mieste“.

Premiérovi odovzdali list, v ktorom vysvetľujú svoju požiadavku a uvádzajú viaceré odborné pochybenia aktuálneho vedenia Ministerstva kultúry SR. List Pellegrinimu odovzdali formou štafety, ktorá odštartovala o 13:30 od budovy ministerstva kultúry k úradu vlády.

V liste žiadajú premiéra Petra Pellegriniho o stretnutie a diskusiu o akútnych problémoch rezortu kultúry. Platforma súčasne žiada Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá o prijatie. Agentúru SITA o tom informovala Nina Vidovencová z platformy Stojíme pri kultúre.

Problémy v rezorte kultúry

V otvorenom liste platforma pomenúva problémy v rezorte kultúry, za ktoré podľa nich nesie zodpovednosť ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

„Vyjadrujeme znepokojenie, že riadenie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je v rukách osoby, ktorá vo svojich stanoviskách, žiaľ, používa nepravdivé tvrdenia, opakovane zavádza, skresľuje realitu, ignoruje verejné prísľuby a polarizuje spoločnosť. Takéto konanie by nemalo reprezentovať členku Vlády Slovenskej republiky,“ uviedla platforma.

Analýza o problémoch v rezorte kultúry sa v liste venuje kauzám ako Kunsthalle Bratislava, Slovenská národná galéria, Dotačný program kultúry znevýhodnených skupín, porušenie verejného prísľubu pri menovaní generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla, ďalej problematike menovania kandidátov do Rady Fondu na podporu umenia, nedostatočnej spolupráci s odbornou verejnosťou a obsadzovaniu funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra.

Platforma zastrešuje desiatky inštitúcií

Kultúrna obec sa chce v otvorenom dialógu podieľať na revitalizovaní stavu kultúry na Slovensku.

„Máme záujem spolupracovať s verejnými činiteľmi, ktorí sú schopní viesť dialóg na odbornej úrovni, svojou etickou integritou používajú prirodzený rešpekt v spoločnosti a z manažérskeho hľadiska rozumejú procesom, ktoré majú riadiť, a sú schopní usmerňovať rozvoj kultúry a prosperity v štáte smerom k štandardom rozvinutých krajín EÚ. Rezort kultúry modernej demokratickej krajiny nemôže byť v područí osoby, ktorá vo svojich verejných vystúpeniach skresľuje skutočnosť, zahmlieva, zavádza, účelovo manipuluje a svojimi rozhodnutiami polarizuje spoločnosť,“ konštatovali v liste premiérovi a v žiadosti o pridelenie termínu v parlamentom výbore pre médiá a kultúru.

Platforma Stojíme pri kultúre zastrešuje viac ako 120 kultúrnych inštitúcií, medzi ktoré patria príspevkové organizácie spadajúce pod Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, regionálne galérie, múzeá, divadlá, nezávislé kultúrne centrá, vysoké školy, akadémie, odborné periodiká a ďalšie subjekty.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu ministerstvo kultúry, Výbor NR SR pre kultúru a médiá a tlačový odbor Úradu vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica LaššákováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR