Platná legislatíva o vysielaní pred referendom vraj nestačí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svajciarsko referendum
Žena vhadzuje volebný lístok v obálke do schránky počas referenda týkajúceho sa imigrantov, zlata a daňovej reformy. Švajčiarsko, Chur, 30. novembra 2014. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Platná legislatíva, ktorá sa týka vysielania pred referendom, je nedostatočná. Zhodli sa na tom predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) a jeho člen Jozef Viskupič (OĽaNO) s predsedom Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Milošom Mistríkom.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa RVR Lucia Jelčová, poslanci mediálneho výboru navštívili radu, aby sa informovali o vysielaní elektronických médií v súvislosti s blížiacim sa referendom.

Predseda RVR poslancov oboznámil so sťažnosťami od občanov aj o komunikácii vysielateľov s radou v tomto období. V dôsledku platnej legislatívy o vysielaní pred referendom nemá rada v súčasnosti možnosť usmerniť priebeh kampane a koná len tak, ako jej zákon umožňuje, poznamenala Jelčová.

VŠETKO O REFERENDE O OCHRANE RODINY SA DOČÍTATE

—–> TU.

Poslanci výboru sa s Milošom Mistríkom dohodli na tom, že bude po referende výbor na jeho zasadnutí informovať o priebehu kampane v elektronických médiách, pričom spoločne sa pokúsia pomenovať problémy a rozobrať ich riešenia.

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR.

Ten rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky:

1. „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“

2. „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“

3. „Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaDušan JarjabekJozef Viskupič