Platy pedagógov a štátnych zamestnancov v roku 2015 porastú

Peniaze
ilustračné foto Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Platy približne 380 tisíc zamestnancov v štátnej a verejnej službe od začiatku budúceho roka vzrastú o 1,5 percenta a od júla budúceho roka o ďalšie jedno percento.

Platy pedagógov sa zvýšia o päť percent

Vyplýva to z nariadení, ktoré na svojom stredajšom zasadnutí schválila vláda. Platové tarify pedagogických zamestnancov sa od začiatku budúceho roka zvýšia o päť percent. Všetky tieto nároky budú vo výške približne 100 miliónov eur.

Samotné kolektívne zmluvy na rok 2015 majú zachovať platné sociálne benefity pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe, ako je týždeň dovolenky a jedno odchodné navyše, skrátenie pracovného času o pol hodiny denne, či príspevok zamestnávateľov do tretieho dôchodkového piliera.

Štátny zamestnanci dostanú o 16 eur viac

Kolektívne zmluvy podpísali 10. decembra zástupcovia zamestnávateľov, reprezentovaní vládou SR, Združením miest a obcí Slovenska a predstaviteľmi samosprávnych krajov, a zástupcovia zamestnancov, reprezentovaní Konfederáciou odborových zväzov SR, Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska a Všeobecným slobodným odborovým zväzom.

Platové tarify štátnych zamestnancov od 1. januára tohto roka stúpli o pevnú sumu 16 eur. K rovnakému dátumu vzrástli o 16 eur aj platy zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe. Platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa od začiatku tohto roka zvýšili o päť percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky