Platy učiteľov na 1,2-násobok mzdy zvýšili v 7 krajoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva tvrdí, že zámer vlády zvýšiť platy učiteľov v regionálnom školstve na 1,2-násobok mzdy v národnom hospodárstve je vo všetkých krajoch okrem Bratislavského splnený. Ako informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, svedčia o tom štatistické údaje, ktoré spracoval Inštitút vzdelávacej politiky.

„V detailnejšej analýze na úrovni jednotlivých krajov vychádza, že priemerná mzda učiteľa bola od 1,22-násobku priemernej mzdy v danom kraji v prípade Trenčianskeho kraja až po 1,51-násobok v prípade Prešovského kraja. Pre porovnanie boli použité údaje zo Štatistického úradu SR o priemernej mzde v jednotlivých krajoch a údaje ministerstva školstva o platoch pedagogických a odborných zamestnancov za rok 2014,“ dodáva Dupaľová Ksenzsighová s tým, že otvorené zostáva stále splnenie cieľa v Bratislavskom kraji, kde priemerná mzda pedagogického pracovníka dosiahla 964 eur, čo predstavuje 0,87-násobku priemernej mzdy v danom kraji.

Minister školstva Juraj Draxler sa už viackrát vyjadril, že súhlasí s tým, že platy učiteľov by mali byť vyššie. Ministerstvo však dodáva, že treba povedať aj to, že v ostatných rokoch rástli najrýchlejšie spomedzi všetkých platov verejnej správy. „Škôl na Slovensku je viac ako 5 900, počet učiteľov takmer 89 000, akékoľvek plošné zvyšovanie platov je teda pri takých veľkých počtoch zamestnancov v obrovských číslach. Cez kolektívne vyjednávania boli za posledné štyri roky navýšené výdavky na platy učiteľov v hodnote 472 miliónov eur. Platy sa navyšovali do tarifných zložiek, čo znamená, že v absolútnom čísle stúpli počas aktuálnej vlády vyše 22 percent,“ hovorí Dupaľová Ksenzsighová.

Ako uvádza OECD, Slovensko dávalo v roku 2012 na vzdelávanie najmenší podiel HDP spomedzi krajín OECD. Zatiaľ čo priemer OECD bol 4,8 percenta, Slovensko dávalo na vzdelávanie iba 3,5 percenta. Podľa ročenky OECD tiež učitelia v základných a stredných školách na Slovensku v roku 2013 zarábali 57 percent priemerného platu porovnateľne vzdelaných ľudí od 25 do 64 rokov. Po 15 rokoch praxe učitelia na Slovensku v roku 2013 zarábali ročne 15 560 amerických dolárov po prepočte parity kúpnej sily, čo bol tretí najnižší plat v OECD po Maďarsku a Estónsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Juraj Draxler