Aktualizované: Platy ústavných činiteľov treba podľa Danka riešiť systémovo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar.
  • aktualizované 30. novembra, 12:16

BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko je proti akémukoľvek nesystémovému narastaniu miezd ústavných činiteľov a rôznym anomáliám odmeňovania vo verejnej a štátnej sfére.

Ako zdôraznil na štvrtkovej tlačovej besede, v prípade problému rozmrazenia platov ústavných činiteľov treba, aby najprv vychladli emócie a potom treba hľadať riešenie. Podľa Danka by ešte na prebiehajúcej schôdzi parlamentu mohlo byť prijaté riešenie cez teraz otvorené zákony.

Vláda si však musí splniť domácu úlohu a pripraviť zákon, aby túto otázku vyriešila systémovo.

Stojí na strane Hrnka

Andrej Danko uviedol, že stojí na strane svojho podpredsedu Antona Hrnka (SNS), ktorý sa podľa neho stáva symbolom boja za zvýšenie platov a jeho výroky sú vytrhávané z kontextu, hoci pripravil legislatívne riešenie, ktoré by si mohlo osvojiť aj ministerstvo financií.

„Za päť-šesť rokov neprišla žiadna iniciatíva z dielne ministerstva financií, preto aj SNS vypracovala samostatný návrh zákona,“ povedal predseda národniarov a dodal, že vláda mala celý rok na to, aby pripravila návrh, ktorý by vyriešil „šialenstvá odmien“ v štátnych podnikoch, zodpovednosť štátnych úradníkov a odstránil by anomálie v príjmoch ústavných činiteľov.

Problematické je totiž podľa predsedu SNS aj to, že nominanti štátnych spoločností nezodpovedajú a neručia za svoje rozhodnutia a popri tom rozdávajú rôzne odmeny advokátskym kanceláriám a potom odchádzajú so zlatými padákmi.

26-ročné dedičstvo

Danko tiež upozornil na „obrovské rozdiely“ v platoch najvyšších ústavných činiteľov a pripomenul, že prezident má 2,5-krát vyšší príjem než on ako predseda parlamentu.

V návrhu zákona by mali byť podľa Danka tiež pomenované výhody, vrátane využívania áut, domov či lietadiel. „Mojou ambíciou je, aby aj tí, čo sa budú o verejnú funkciu uchádzať v roku 2020, vedeli, do čoho idú,“ povedal predseda SNS a dodal, že tento problém je 26-ročným dedičstvom.

Iniciatívu na zavedenie systémového odmeňovania podľa Danka privítal aj prezident Andrej Kiska, s ktorým predseda parlamentu volal krátko pred tlačovou besedou. Danko uviedol, že sa tiež rozprával s predsedom vlády Robertom Ficom a vyzval ho k rozvahe, pretože zmrazovanie platov nepovažuje za problém, ktorý by sa nedal vyriešiť.

Každý cent navyše na charitu

Národniari chcú podľa Danka dosiahnuť zmrazovanie platov do konca roka, čo by znamenalo, že by tento návrh museli pridať k inému návrhu zákona. Danko tvrdí, že ani to však nebude možné bez pomoci opozície.

„Nemôžete stále chcieť od koalície zodpovedné pristúpenie k tomu, zatiaľ sa bude opozícia tešiť. Problém vznikol preto, že neprišlo k dohode koalície a opozície, pretože aj opozícia si mohla osvojiť návrh pána Hrnka,“ povedal Danko a dodal, že viacerí koaliční poslanci už majú dosť alibizmu opozície.

Danko doplnil, že za komplexné riešenie, ktorým by bolo vytvorenie nového zákona, je aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Ak by platy napokon zmrazené neboli, chce Danko odovzdávať „každý cent navyše“ na charitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBéla Bugár
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky