PLÁVANIE-MS: Slováci nepostúpili do semifinále alebo finále

Bez názvu

DUBAJ 18. decembra (WEBNOVINY) – Osem slovenských reprezentantov bolo v hre v sobotňajších predpoludňajších rozplavbách na majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v Dubaji, ale všetci zostali bez postupu do semifinále alebo finále. Najlepšie umiestnenie dosiahla Katarína Listopadová, ktorá na 200 m polohové preteky obsadila 20. miesto. Výkonom 2:15,19 min si vylepšila osobné maximum z vlaňajška o 69 stotín sekundy, ktoré je zároveň novým juniorským rekordom SR. Stále iba 17-ročná úradujúca slovenská plavkyňa roka Listopadová sa predstavila aj na 100 m motýlik a časom 59,63 s sa zaradila na 28. miesto. Oproti nedávnym ME v Eindhovene sa v tejto disciplíne zlepšila o 14 stotín sekundy. Listopadovej oddielová kolegyňa z J&T Sportteam Bratislava Katarína Milly obsadila na 50 m znak 29. miesto v čase 28,60 s. Za svojím slovenským rekordom zaostala o 60 stotín. Z dvojice slovenských prsiarov viac zaujal 18-ročný Daniel Vácval, ktorý v šprinte obsadil 38. miesto a výkonom 28,11 s dosiahol navlas rovnaký čas ako nedávno na ME v Eindhovene. Ide o vyrovnanie slovenského juniorského rekordu. Matej Kuchár (28,36) obsadil 41. priečku. Zvíťazil Juhoafričan Cameron van der Burgh v novom rekorde šampionátu 26,14 s.

Na stovke voľným spôsobom utvoril druhý rekord MS v rámci sobotňajšieho predpoludnia Francúz Fabien Gilot (46,62) a Michal Navara výkonom 49,75 s za svojím slovenským maximom zaostal o 13 stotín sekundy. Stačilo mu to na 45. miesto. Tomáš Klobučník sa predstavil na 100 m polohové preteky a čas 55,89 s ho zaradil na 32. pozíciu. Najrýchlejší v rozplavbách bol americký fenomén Ryn Lochte (52,06), ktorý si už v Dubaji vyplával tri zlaté medaily a dva svetové rekordy. V krauliarskom ženskom šprinte sa predstavili dve Slovenky. Úspešnejšia bola Katarína Filová, ktorej výkon 26,00 s stačil na 39. miesto. Miroslava Syllabová obsadila 43. priečku (26,11), obe zaostali za osobnými rekordmi o niekoľko stotín sekundy.

Výsledky:

MUŽI

50 m prsia: 1. Cameron van der Burgh (JAR) 26,14 s – rekord majstrovstiev sveta,…38. Daniel Vácval (SR) 28,11, 41. Matej Kuchár (SR) 28,36 – nepostúpili do semifinále

100 m voľný spôsob: 1. Fabien Gilot (Fr.) 46,62 s – rekord majstrovstiev sveta,…45. Michal Navara (SR) 49,75 – nepostúpil do semifinále

100 m polohové preteky: 1. Ryan Lochte (USA) 52,06 s,…32. Tomáš Klobučník (SR) 55,89 – nepostúpil do semifinále

ŽENY

50 m voľný spôsob: 1. Li (Čína) 24,15 s,…39. Katarína Filová (SR) 26,00, 43. Miroslava Syllabová (SR) 26,11 – nepostúpili do semifinále

50 m znak: 1. Rachel Gohová (Austr.) 26,73 s…29. Katarína Milly (SR) 28,60 – nepostúpila do semifinále

100 m motýlik: 1. Inge Dekkerová (Hol.) 56,69 s,…28. Katarína Listopadová (SR) 59,63 – nepostúpila do semifinále

200 m polohové preteky: 1. Ariana Kukorsová (USA) 2:07,67 min,…20. Katarína Listopadová (SR) 2:15,19 – nepostúpila do finále

4 x 100 m voľný spôsob: 1. USA (Kara Lynn Joyceová, Kathryn Hoffová, Amanda Weirová, Jessica Hardyová) 3:31,90 min

Viac k osobe Katarína FilováKatarína ListopadováMichal NavaraMiroslava SyllabováRyan LochteTomáš Klobučník