Plavkyňa Syllabová vymení leňošenie za prípravu na Londýn

Katarína Filová
Katarína Filová Foto: SITA/Peter Kapusta

LONDÝN 2. júla (WEBNOVINY) – Na tohtoročných Hrách XXX. olympiády v Londýne bude v plávaní reprezentovať Slovensko okrem avizovanej Denisy Smolenovej (100 a 200 m motýlik) aj trio Tomáš Klobučník (200 m prsia), Miroslava Syllabová (50 m voľný spôsob) a Katarína Filová (100 a 200 m voľný spôsob).

Slovenskú plaveckú federáciu (SPF) o tom informovala Medzinárodná plavecká federácia (FINA).

Všetci štyria spomenutí Slováci zaplávali menej prísnejšie B-limity, iba „áčko“ znamenalo istú účasť na OH. O „béčkaroch“ rozhodovala v druhej polovici júna FINA.

„Po odhláškach sa otvorila cesta našim plavcom. Účasť pretekárov z iných krajín, hoci zaplávali lepšie časy ako naši, možno nepotvrdil ich národný zväz, alebo splnili limity vo viacerých disciplínach. Niektoré federácie brali do úvahy iba splnené A-limity. Sme veľmi šťastní, že na olympiáde budeme mať až štyroch reprezentantov, do tohto štvorročného obdobia sme vkladali veľké nádeje,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka výkonného výboru Slovenského plaveckého zväzu (VV SPZ) Irena Adámková.

Miroslava Syllabová, ktorá splnila B-limit na 50 m voľný spôsob časom 25,60 s. ide na olympiádu prvýkrát.

„V nedeľu o pol deviatej večer mi volal tréner, že na 99 percent som na olympiáde,“ uviedla pre agentúru SITA 21-ročná (nar. 5. septembra 1990) zverenka Jiřího Waltera. „V pondelok ráno sa táto informácia potvrdila. Viac-menej som rátala, že už mám ‚veget‘ a zrazu na mňa čaká príprava na olympiádu. Musím do toho čo najskôr nabehnúť, pripravovať sa budem v Banskej Bystrici,“ poznamenala členka VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorá spomedzi štyroch kvalifikovaných Slovákov strávi v londýnskom bazéne najmenej súťažného času – štartovať bude totiž v najrýchlejšej disciplíne krauliarskom šprinte.

„Na takomto fóre je ťažko hovoriť o nejakých umiestneniach. Chcem zaplávať čo najlepšie a prekonať môj osobný rekord,“ uzavrela čerstvá slovenská olympionička Syllabová.

Tomáš Klobučník
Foto: SITA/Peter Kapusta

Tomáš Klobučník dostal sa dozvedel o svojom štarte na olympijských hrách v diaľničnej zápche.

„Cestoval som v nedeľu pre školské povinnosti autom, keď som v zápche medzi Trnavou a Bratislavou dostal avízo, že pôjdem na olympiádu,“ uviedol v pondelok predpoludním pre agentúru SITA čerstvo 22-ročný prsiarsky špecialista Tomáš Klobučník.

„Priznám sa, že už som prehryzol sklamanie z neúčasti v Londýne, keď som sa dozvedel, že tam napokon cestujem. Pred Pekingom 2008 neboli takto nastavené kritériá. Keď prišiel na federáciu e-mail, že na OH bude štartovať iba Denisa, myslel som si, že mám po sezóne. Trénoval som preto ležérnejšie, chystal som sa na oddych. Teraz si musím zrušiť všetky plány a ‚chytiť‘ si vodu,“ poznamenal člen bratislavského J&T Sport Teamu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SmolenováKatarína FilováMiroslava SyllabováTomáš Klobučník