Plavkyne Filová a Listopadová z rozplavieb nepostúpili

Katarína Filová
Slovenská plavkyňa Katarína Filová počas rozplavieb v disciplíne 200 metrov voľným spôsobom, LOH 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Katarína Listopadová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

LONDÝN 30. júla (WEBNOVINY) – Slovenské plavecké reprezentantky Katarína Filová a Katarína Listopadová zhodne neuspeli v pondelkových rozplavbách vo svojich disciplínach na Hrách XXX. olympiády v Londýne.

Obe obsadili 28. priečku a nepostúpili do 16-členných semifinále.

Podľahla atmosfére

Úradujúca plavkyňa roka SR Filová na 200 m voľný spôsob dohmatla za 2:02,03 min, 23-ročná zverenka Gabriela Barana zaostala za svojim kvalifikačným časom (2:01,02).

Zvíťazila Talianka Federica Pellegriniová za 1:57,16, poslednou postupujúcou bola Slovinka Sara Isakovičová (1:58,96).

„Malo to ďaleko od mojich predstáv. Netušila som, že budem pred štartom taká nervózna. Priznávam, že som tak trochu podľahla atmosfére. Je tu sedemnásťtisíc divákov, je to iné ako na nejakých pretekoch v Bratislave. Určite sa však na dosiahnutom výsledku prejavil aj výpadok v tréningu pred tým, ako mi oznámili, že predsa len pôjdem na olympiádu. Verila som, že budem rýchlejšia,“ neskrývala sklamanie debutantka pod piatimi kruhmi.

Po prvej polovici trate bola vo svojej rozplavbe prvá, po 150 m druhá, potom sa prepadla. „Plávala som na krajnej ôsmej dráhe, nemala som prehľad o tom, ako idú moje súperky. V strede by to bolo iné. Na to sa však nechcem ani vyhovárať, ani sťažovať. V závere mi už dochádzali sily, ale celkovo to nebolo tragické,“ pokračovala slovenská plavkyňa roka 2011. Držiteľkou národného rekordu SR 1:58,32 na krauliarskej dvojstovke je od roku 2000 Martina Moravcová.

Bratislavská rodáčka sa v Londýne predstaví ešte na polovičnej trati. „Dúfam, že na stovke, ktorá na mňa ešte čaká, budem menej nervózna a podám lepší výkon,“ uzavrela Katarína Filová. Jej tréner Gabriel Baran dodal: „Myslím si, že Katka bola vystresovaná, o čom svedčí jej prvá stovka. Nezvládla záver, musí sa viac uvoľniť. Veď cieľ, ktorý sme si stanovili v roku 2009 – postúpiť na olympiádu, sme splnili. Mali sme iba dva-tri týždne na prípravu od chvíle, keď sme sa dozvedeli, že bude štartovať v Londýne, takže hanbu si neurobila.“

Listopadová je spokojná

Druhá Baranova zverenka Listopadová zvládla krátku polohovku za 2:16,81 min, pričom jej osobný rekord v tejto disciplíne je 2:16,42. Za poslednou postupujúcou Joannou Melovou z Brazílie zaostala o vyše dve sekundy (2:14,26).

Pre 19-ročnú Bratislavčanku išlo o jej jediné vystúpenie v britskej metropole.

„Som spokojná, aj keď za osobákom som zaostala o približne štyri desatiny sekundy. Ak niekto, kto sporadicky sleduje plávanie, uvidí 28. miesto, tak mu to môže pripadať katastrofálne. Ale vôbec to tak nie je. Prsia mi v rámci polohovky robia najväčší problém, no som mladá a stále sa môžem zlepšovať. A zvíťazila som aspoň v mojej rozplavbe, v ktorej však šli len tri baby,“ poznamenala pre SITA Listopadová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína FilováKatarína ListopadováMartina Moravcová