Ples v opere bude moderovať Lucia Hurajová. Vystúpia aj známi slovenskí, českí a zahraniční umelci

Ples v opere 2018
Úvodný valčík 18. ročníka Plesu v opere zatancovali tanečníci z Interklubu Madit. Foto: Ples v opere

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Devätnástym Plesom v opere, počas ktorého vystúpia známi slovenskí, českí ale aj zahraniční umelci, bude sprevádzať herečka Lucia Hurajová.

Dobročinné podujatie bude zároveň pokračovať v minuloročnom úsilí a hostia opätovne podporia inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.

Motívom rapsódia šťastia

Slávnostný večer, ktorý sa uskutoční v druhú januárovú sobotu v priestoroch historickej budovy Slovenského národného divadla, už tradične otvorí novú plesovú sezónu na Slovensku.

Nosným motívom 19. ročníka podujatia bude rapsódia šťastia. V programe sa predstavia napríklad operné hviezdy Eva Hornyaková a Miroslav Dvorský, ktorí budu svojimi áriami netradične sprevádzať hostí počas prvého tanečného kola novej plesovej sezóny.

Počas večera sa predstavia aj známe české hviezdy, herec, spevák, skladateľ a hudobník Ondřej Gregor Brzobohatý a speváčka Marta Jandová.

„Akákoľvek akcia, ktorá vyvoláva dobročinnú reakciu, je dôkazom existencie ľudskej humanity, ktorú sa občas nejakí nešťastní jedinci snažia svojim správaním či výrokmi popierať. Som preto rád, že môžem byť súčasťou tohto manifestu dobra,“ vyjadril sa Ondřej Gregor Brzobohatý.

Ola Egbowon a Big John

Skupina Vidiek sa predstaví netradične s dvoma speváčkami. „Pre hostí sme si pripravili okrem najväčších hitov aj spoločné skladby s mladými dámami Katarínou Knechtovou a Emmou Drobnou. Z čoho je, samozrejme, úplne jasné, že sa na ples veľmi tešíme, pretože takéto osvieženie je pre nás naozaj nevšedné,“ vyjadril sa frontman kapely Janko Kuric, ktorého podľa jeho slov obzvlášť teší charitatívny presah podujatia.

„Dobročinný rozmer Plesu v opere vnímame veľmi pozitívne. Sme presvedčení, že toto podujatie svojim finančným príspevkom zmysluplne pomôže a v spoločnosti rozvíri tému inkluzívneho vzdelávania,“ povedal.

Slovenská funková kapela Funkiez sa na plese predstaví spolu so zahraničnými hosťami Olom Egbowonom a Big Johnom. „Som veľkým fanúšikom Funkiez, preto som poctený, že s nimi vystúpim. Charitatívny zámer Plesu v opere vnímam veľmi osobne, keďže 15 rokov vo svojom voľnom čase pomáham v Rakúsku znevýhodňovaným tínedžerom. Z prvej ruky tak viem, ako veľmi môžu vyzbierané peniaze pomôcť deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Je pre mňa obrovskou poctou byť súčasťou Plesu v opere,“ uviedol Big John.

Veľké očakávania má aj Nigérijčan pôsobiaci v Rakúsku Ola Egbowon, ktorý je známy svojím soulovým hlasom. „Teším sa na Ples v opere pretože milujem spoznávať nových ľudí a tiež preto, že ide o špeciálny večer, ktorý prispieva na jedinečnú vec. Kým by sme boli bez pomoci iných? Podporme spolu budúcnosť,“ vyzval.

Moderátorkou Lucia Hurajová

Netradičný „hudobný súboj“ na dvoch pódiách predvedú uznávané revival kapely The Backwards a Queenmania. V historickej budove SND sa predstavia aj Ľudová hudba Lúčnice pod vedením primáša Martina Sleziaka či Big Band Gustava Broma.

Tohtoročný 19. Ples v opere aj pre jeho charitatívny rozmer prijala herečka Lucia Hurajová, ktorá dlhodobo podporuje jeho dobročinný zámer.

„Moderovať dobročinný Ples v opere je nielen výzvou, ale aj obrovskou zodpovednosťou. Som nesmierne hrdá na to, že nielen ako herečka, ale najmä ako matka, môžem byť súčasťou podujatia, ktoré pomáha otvárať pálčivé témy a pomáhať tam, kde je to naozaj potrebné. Svoje deti chcem viesť k tomu, aby vedeli, že každý má mať rovnaké príležitosti vo vzdelávaní, preto je mi téma inkluzívneho vzdelávania nesmierne blízka,“ reagovala.

Čestný plesový výbor

Zárukou vysokej spoločenskej úrovne Plesu v opere je každoročne Čestný plesový výbor.

Tvoria ho významné osobnosti spoločenského aj hospodárskeho života ako napríklad herečka činohry Slovenského národného divadla Emília Vášáryová, mezzosopranistka a učiteľka operného spevu Eva Blahová, herec činohry Slovenského národného divadla Martin Huba, odborníčka na problematiku eura Elena Kohútiková, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, sopranistka opery Slovenského národného divadla Ľubica Vargicová, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič a slovenský biochemik, objaviteľ génu kódujúceho nádorovo-asociovaný proteín CA IX, Jaromír Pastorek.

Členom Čestného plesového výboru sa od tohto ročníka stal nový generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Vladimír Antala.

História Plesu v opere sa začala písať v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Na minulom 18. ročníku hostia plesu venovali historicky najvyššiu sumu, celkovo 254 620 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil 1,8 milióna eur. V súčasnosti je kapacita 19. ročníka plne obsadená.

Informácie agentúre SITA poskytla Šema Satkeová z agentúry Neopublic.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena KohútikováEmília VášáryováJaromír Pastorekmarta jandovaMartin HubaPavol LančaričVladimír Antala