Ples v opere sa ocitol v baroku, nechýbal podnikateľ Kollár

15. ročník Plesu v opere
Andrea Heringhová s Borisom Kollárom. Foto: ORANGE

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Jubilejný Ples v opere, ktorý rozžiaril priestory historickej budovy SND v Bratislave už po pätnástykrát, slávnostne odštartoval plesovú sezónu na Slovensku vo veľkom štýle. Organizátori sa tento rok rozhodli vzdať hold obdobiu, ktoré dalo priestor na vznik honosných plesov a bálov – baroku.

„Myslím si, že tento ročník Plesu v opere je výnimočný tým, že sme sa zamysleli a siahli ku koreňom plesu a noblesy a všetkého, čo je pekné, späté s Kráľom slnko Ľudovítom XIV., ktorý vlastne vybudoval tradíciu takýchto bálov,“ povedal pre agentúru SITA jeden z organizátorov Plesu v opere Peter Princ.

Elegantné historické priestory divadla vytvorili perfektné kulisy pre barokovú tému tohtoročného prvého plesu sezóny.

Obrazom: 15. ročník Plesu v opere

Hostí sprevádzala barokom Monika Hilmerová v róbe od Veroniky Hložníkovej

Prvá a najvýraznejšia časť programu bola jednou veľkolepou barokovou slávnosťou pripomínajúcou všetko jedinečné, úchvatné a zábavné, čo priniesol svetu kráľovský dvor Ľudovíta XIV. Hostia si mohli užiť dokonalú choreografiu baletného zboru v spojení s opernými sólistkami, akrobatickými kúskami, jedinečnou scénou i kostýmami.

Prepychový francúzsky dvor okrem klasických bielych parochní a barokových kostýmov pripomínali i honosné krištáľové lustre, ktoré výnimočným spôsobom dopĺňali tanečný parket. Ten v SND raz v roku nahradí tradičné divadelné dosky.

Moderátorka slávnostného večera Monika Hilmerová sa na Plese v opere zaskvela v róbe z dielne slovenskej návrhárky Veroniky Hložníkovej v parížskej modrej, vyšívanej kamienkami a doplnenej nežnou čipkou na chrbte.

Hostí stručne previedla históriou spoločenských bálov a plesov a spolu s organizátormi Plesu v opere – generálnym riaditeľom spoločnosti Orange Pavlom Lančaričom a riaditeľom SND Mariánom Chudovským – otvorila 15. Ples v opere tradičným bozkom na líce.

15. ročník Plesu v opere
Foto: ORANGE

Rick Astley otvoril ples úderom na gong

Oficiálny začiatok plesu znamenal však až klasický úder na gong, ktorý bol tento rok po prvý raz v réžii muža – britskej speváckej hviezdy Ricka Astleyho.

Ten hostí Plesu v opere privítal slovenským pozdravom „Ahoj“ a historické SND pochválil ako „krásny dom“. Oficiálny otvárací ceremoniál už tradične ukončil prvý valčík za sprievodu Boom Band orchestra.

Riaditeľ plesu Pavol Lančarič si otvárací ceremoniál užil tento rok ešte viac ako zvyčajne. Bol na pracovnej ceste, a tak nevidel prípravy na podujatie a aj úvodný program sa rozhodol pozrieť si prvýkrát až v sobotu večer. „Užívam si ho zatiaľ asi najlepšie v histórii,“ povedal o jubilejnom pätnástom plese Lančarič.

Rick Astley
Foto: SITA/Ján Slovák

Nemusíme byť len skrčení za plotom, máme čo ukázať, povedal riaditeľ plesu Lančarič

„Ples v opere ukázal, že také niečo Slovensko môže a má mať,“ zhodnotil najvýznamnejší ples sezóny riaditeľ spoločnosti Orange.

„Slovensko nemusí byť len nejako skrčené za plotom, ale má naozaj čo ukázať,“ dodal a poukázal na množstvo významných osobností, ktoré sa výnimočne raz v roku stretávajú v hlavnom meste pod jednou strechou – od politikov a diplomatov, cez osobnosti vedy či umenia až po známe tváre z divadla či televízie.

Na plese sa vyzbieralo viac ako milión eur

Ples v opere má už niekoľko rokov i charitatívny rozmer. Výťažok zo vstupeniek každého plesového hosťa putuje na dobročinnosť. Tento rok sa organizátorom podarilo prekročiť hranicu milión eur, ktoré pravidelne využívajú na rôzne charitatívne ciele.

Tento rok finančné prostriedky poputujú na zlepšenie prístrojového vybavenia kliník detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach.

Bol to ples elegancie, noblesy a prezentáciou slovenskej módy

Ples v opere však nebol len prehliadkou zaujímavých osobností, originálnej výzdoby či toho najlepšieho zo slovenského umenia a kultúry. Bol aj prehliadkou elegancie a noblesy i malou prezentáciou slovenskej módy.

Modelov z dielní slovenských tvorcov sa na Plese v opere nájde z roka na rok viac. Dámy i páni si aj tento rok dali záležať a na významnom spoločenskom podujatí sa prišli ukázať v tom najlepšom svetle. „Dal som si ušiť nový frak a manželka si dala ušiť nové šaty,“ uviedol Pavol Lančarič, ktorého manželka predviedla model od Jany Pištejovej.

Modelka a podnikateľka Lucia Hablovičová sa aj tento rok predviedla v úchvatnej róbe, ktorú pre ňu vytvoril jej plesový partner Boris Hanečka. „Tento rok ju tvoril Boris úplne sám. Nedávam si ani štipku zásluhy,“ priznala s úsmevom bývalá riaditeľka súťaže Miss Slovensko, ktorá jednoznačne patrila medzi najlepšie oblečené dámy večera.

Počas celej noci sa o zábavu hostí postaralo niekoľko hudobných hostí. Okrem vystúpení Svetlany Rymarenko, Mirky Partlovej, Márie Čírovej, Anity Soul, skupiny HEX či Mira Žbirku, ktorý na Plese v opere zahral svoje najväčšie hity, vystúpil i spevák Robo Grigorov. Ten nečakane nahradil kapelu Vidiek po náhlom ochorení jej speváka. V komornejších priestoroch reštaurácie divadla hostí zabávali i Cigánski diabli.

Obrazom: Celebrity žiarili na minuloročnom Plese v opere v týchto krásnych róbach

Rick Astley

sa preslávil najmä v rozmedzí rokov 1987 až 1991, keď mu vyšli tri štúdiové albumy „Whenever You Need Somebody“ (1987), „Hold Me in Your Arms“ (1988) a „Free“ (1991). Z úspešného debutového albumu sa predalo viac než 15 miliónov kópií po celom svete. Zásluhu mal na tom predovšetkým hit „Never Gonna Give You Up“, ktorý sa stal hudobnou senzáciou. Singel sa ocitol na vrchole britskej hitparády, kde sa udržal päť týždňov a v Británii bol v tom roku najpredávanejším. Ako jediný mužský umelec dosiahol, že jeho prvých osem singlov dobylo najvyššie priečky britských hitparád. Dodnes si tento rekord udržal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris HanečkaLucia HablovičováPavol LančaričRobo Grigorov