Pľuščenko má štvrtú medailu z OH, Rusi vyhrali tímovú súťaž

Jevgenij Pľuščenko
Jevgenij Pľuščenko Foto: SITA/AP

SOČI 9. februára (WEBNOVINY) – Prvú zlatú medailu pre hostiteľskú krajinu na zimných olympijských hrách v Soči vybojovali krasokorčuliari v tímovej súťaži. Rusi dominovali v súčte troch súťažných dní v korčuliarskom paláci Ľadovec s náskokom 10 bodov pred Kanadou a 15 bodov pred Spojenými štátmi americkými. Tímová súťaž mala v Soči premiéru na zimnom olympijskom športovom vrchole.

Pred záverečným dňom súťaže družstiev mali Rusi šesťbodový náskok pred Kanadou a ten ešte zvýšili na konečných 10 bodov. V nedeľňajších voľných jazdách sa predstavili ženy, muži a napokon aj tanečníci.

Rusi dominovali v konkurencii piatich finalistov vo dvoch z týchto troch kategórií. Najprv zvíťazila medzi ženami Julia Lipnická, potom medzi mužmi Jevgenij Pľuščenko. V tancoch dominovali favorizovaní Američania Meryl Davisová a Charlie White, ale ruskému páru Jelena Ilinichová, Nikita Kacalapov stačilo aj tretie miesto k potvrdeniu celkového tímového víťazstva.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Tridsaťjedenročný Pľuščenko pridal do zbierky už štvrtú medailu zo zimných olympijských hier a vyrovnal historický rekordný zápis Švéda Gillisa Grafströma z rokov 1920 – 1932. Pred tým, než sa stal súčasťou zlatého družstva Rusov v tímovej súťaži v Soči, bol Pľuščenko víťazom súťaže mužov v Turíne 2006 a rovnako medzi sólistami si vybojoval aj strieborné medaily v Salt Lake City 2002 a Vancouvri 2010.

„Je to výborný pocit mať ďalšiu olympijskú medailu. Podpora z hľadiska bola neuveriteľná, ale ďakujem aj svojmu podpornému tímu na čele s manželkou, trénerom, choreografom a manažérom. Bez nich a svojich synov by som to nedokázal. Túžim po ďalších medailách. Na budúcej olympiáde budem ma 35 rokov a v takom veku ešte nikto na vrcholnej scéne nesúťažil. Prečo to však nevyskúšať,“ povedal Pľuščenko pre oficiálny informačný servis ZOH v Soči.

Obrazom: Nedeľa na olympiáde v Soči

Súťaž tímov sa konala počas troch dní a okrem voľných jázd sa skladala z kvalifikácie a krátkeho programu vo všetkých štyroch kategóriách, teda okrem sólistov sa za každú zúčastnenú krajinu predstavili aj tanečníci a športové dvojice. Víťaz každej kategórie získal pre svoj tím 10 bodov, druhý v poradí 9 atď. a body sa na konci tretieho súťažného dňa spočítali. Do finále sa prebojovalo už len päť z pôvodného počtu desiatich tímov.

Výsledky – krasokorčuľovanie:

Tímová súťaž – konečné poradie po treťom súťažnom dni: 1. Rusko 75 bodov, 2. Kanada 65, 3. USA 60, 4. Taliansko 52, 5. Japonsko 51, do finále nepostúpili: 6. Francúzsko 22, 7. Čína 20, 8. Nemecko 17.

Nedeľňajšie výsledky v rámci tímovej súťaže:

Ženy – voľné jazdy: 1. Julia Lipnická (Rus.) 141,51 (10 bodov), 2. Gracie Goldová (USA) 129,38 (9), 3. Valentina Marcheiová (Tal.) 112,51 (8).

Muži – voľné jazdy: 1. Jevgenij Pľuščenko (Rus.) 168,20 bodu, 2. Kevin Reynolds (Kan.) 167,92, 3. Tacuki Mačida (Jap.) 165,85.

Tance na ľade – voľné tance: 1. Meryl Davisová, Charlie White (USA) 114,34, 2. Tessa Virtueová, Scott Moir (Kan.) 107,56, 3. Jelena Ilinichová, Nikita Kacalapov (Rus.) 103,48.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jevgenij PľuščenkoScott MoirTessa Virtueová