Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom plyn
ilustračné foto Foto: SITA/AP
12. septembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Plyn k nám stále tečie obmedzene, plynári upokojujú situáciu

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Na ukrajinsko-slovenských hraniciach čo sa týka dodávok zemného plynu, nenastala žiadna zmena. Aj v piatok evidoval Slovenský plynárenský priemysel mierne znížené dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, a to o približne desať percent. Slovenskí plynári znova zopakovali, že slovenskí odberatelia sa o svoje dodávky plynu nemusia strachovať.

Eustream pokračuje v preprave plynu v súlade s kontraktmi

„Naša spoločnosť aj naďalej garantuje plynulé a kontinuálne dodávky plynu pre všetkých našich zákazníkov bez obmedzenia a zároveň pokračujeme v napĺňaní podzemných zásobníkov,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár.

Slovenský prepravca zemného plynu, firma Eustream, zatiaľ žiadne problémy s dodávkami plynu neeviduje. „Prietoky na všetkých vstupno-výstupných bodoch, vrátane reverzných tokov, momentálne zodpovedajú vopred dohodnutým objemom. Budeme pokračovať v preprave plynu všetkými smermi v súlade s kontraktmi, kým na to budú vhodné technické podmienky,“ povedal hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Plynulé dodávky plynu garantuje aj RWE

Aj druhý najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, spoločnosť RWE Gas Slovensko, garantuje svojim zákazníkom plynulé dodávky plynu. „Z našej strany nehrozí zákazníkom žiadne obmedzovanie dodávok,“ uviedla Katarína Šulíková z úseku komunikácie RWE Gas Slovensko. Tento dodávateľ sa môže spoliehať na svoju nemeckú matku RWE.

Tá už oznámila, že má dostatok zemného plynu v zásobníkoch. „Podzemné zásobníky v Česku patriace skupine RWE sú naplnené. Sme pripravení pomôcť pri zabezpečovaní dodávok zemného plynu zo Západu na Slovensko,“ konštatovala Šulíková.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Poľsko opäť zásobuje Ukrajinu

Poľsko pokračuje v dodávkach plynu na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku. Krajina totiž získala prísľub, že ruský Gazprom poľskému importérovi plynu, spoločnosti PGNiG, pošle požadovaný objem plynu. Poľsko reverzný tok zastavilo, keďže tento týždeň dostalo od Ruska menej plynu, než si objednalo.

„Potvrdzujeme, že poľská strana obnovila dodávky plynu na Ukrajinu. Objem bude známy zajtra,“ uviedla spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá je ukrajinským monopolným prevádzkovateľom plynovodov.

Poľsko v piatok neinformovalo o objeme plynu, ktorý dostáva od Gazpromu. Poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System však informoval, že súčasná situácia umožňuje pokračovať v reverznom toku na Ukrajinu.

Tok ruského plynu na Ukrajinu tento mesiac poklesol, pričom údaje agentúry Reuters poukazujú na pokles vo výške 12 percenta. Dodávky boli oproti predchádzajúcemu roku nižšie aj v lete, aj keď boli výrazne vyššie ako pred dvoma rokmi.

„Mohlo sa stať, že Rusko vykonáva údržbu, alebo napĺňa vlastné zásobníky pred zimou. Možno vysielajú varovný signál Európe, pretože takýto pokles počas vrcholiacej zimnej vykurovacej sezóny by mal na systém nepriaznivý vplyv,“ povedal jeden z obchodníkov.

Spoločnosť PGNiG vo štvrtok informovala, že v stredu od Gazpromu dostala o 45 percent plynu menej, než požadovala. Spoločnosť poskytuje informácie o objemoch plynu s jednodňovým oneskorením.

Odporúčané články

Na Slovensko už druhý deň tečie menej plynu, hlásia plynári Rusi po Poľsku obmedzili dodávky plynu už aj na Slovensko

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...