Po 40 rokoch pochovajú kňaza Náhalku v jeho rodnej obci

Knaz cirkev kríž
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Po takmer 40 rokoch uložia na cintoríne v rodnej obci v Liptovskej Tepličke telesné ostatky jedného zo zakladateľov Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Štefana Náhalku. Náhalka bol doteraz pochovaný v Ríme na cintoríne Flaminio, v hrobke Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

V sobotu o 11:00 vo farskom kostole v Liptovskej Tepličke bude svätá omša spojená s uložením telesných ostatkov Štefana Náhalku. Hlavným celebrantom bude spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Po svätej omši budú telesné ostatky Mons. Štefana Náhalku uložené na cintoríne v rodnej obci. Na svätej omši sa zúčastní aj posledná žijúca blízka príbuzná – jeho sestra Františka Mišútová (92), ktorá v súčasnosti žije v Topoľčanoch.

Štefan Náhalka sa narodil 16. marca 1916 v Liptovskej Tepličke. Po maturite na levočskom gymnáziu v septembri 1937 vstúpil do kňazského seminára v Spišskej Kapitule. V novembri 1939 pokračoval v teologických štúdiách v Ríme, kde bol 19. decembra 1942 vysvätený za kňaza.

Po návrate do vlasti bol kaplánom v Ružomberku. Od roku 1950 sa začal skrývať a bol prenasledovaný. Na základe poverenia spišského biskupa bol počas celého tohto obdobia tajným generálnym vikárom diecézy. Z 13. na 14. mája 1953 cez Novohradské hory utiekol do Rakúska.

Do Ríma sa dostal 6. júla 1953. Tam pracoval v prospech cirkvi na Slovensku, ale aj v prospech Slovákov v zahraničí. Od roku 1957 bol menovaný za člena Najvyššej rady pre emigráciu pri Apoštolskej stolici. Bol jedným zo zakladateľov Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme a v rokoch 1961 až 1973 zastával funkciu riaditeľa ústavu. Dňa 14. augusta 1967 ho pápež Pavol VI. vymenoval za pápežského preláta. Zomrel 6. marca 1975 v Ríme. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Sečka