Po demisii vlády bude Jahnátkovi chýbať stres

Jahnátek
Foto: SITA/Peter Kičák

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Žiadnu nostalgiu, ani smútok nepripúšťali ministri končiaceho kabinetu Roberta Fica, prichádzajúci na posledné rokovanie súčasnej vlády. „Smútok nie, veď toto nie sú dedičné funkcie,“ s úsmevom konštatoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Demokracia je podľa neho aj o tom, aby sa vedeli veľmi kultivovanie striedať vlády. „Som rád, že sa mi podarilo pozdvihnúť trochu meno ministerstva hospodárstva, bolo vnímané predtým všelijako,“ tvrdil Jahnátek. Myslí si, že ministerstvo odovzdáva s veľmi schopným manažmentom, na ktorom treba stavať, ale uvidí sa, či bude kontinuita, alebo razantná zmena. Po demisii vlády mu bude chýbať iba stres.

Inak vníma najbližšie obdobie jeho ministerský kolega, ktorý šéfoval rezortu zdravotníctva. „Hneď po podaní demisie začne psychohygiena, pôjdem si hneď zabehať, zacvičiť a určite pôjdem s rodinou niekde na pár dní k moru,“ uviedol Richard Raši. „Prežil som v zdraví, to je základ,“ zhodnotil svoje ministrovanie. Pôsobenie na ministerstve hodnotí pozitívne. Podľa neho sa v zdravotníctve udržala kvalita z hľadiska štruktúry diagnóz, kvalitu terapeutických postupov zlepšili a za ďalší klad považuje aj to, že zdravotníci prestali húfne odchádzať do zahraničia. „Do poslaneckej lavice sa Raši teší, má ešte „nedotiahnutý“ zákon o ochrane nefajčiarov. „Myslím si, že to bude prvé, čo dotiahneme“.

Minister školstva Ján Mikolaj považuje dnešné posledné rokovanie kabinetu za „snáď najlepšie“, pretože sú tu len materiály týkajúce sa demisií a možno nejakého obsadenia nového postu. “Človek je ešte stále trochu v tom kolotoči práce ministra, takže nepripisujem tomu žiadny veľký význam,“ povedal Mikolaj. Teší sa, že z neho spadne zodpovednosť, začína plánovať dovolenku.

Minister obrany Jaroslav Baška sa teší, že po odchode zo svojho postu už nebude musieť mať celú noc zapnutý mobilný telefón. Túto povinnosť mal kvôli systému Renegát (Odpadlík), ktorý slúži na ochranu vzdušného priestoru. „Nebudem musieť čakať, či mi bude volať veliteľ vzdušných síl, že máme nejakého narušiteľa vzdušného priestoru,“ povedal. Svojmu nástupcovi želá viac peňazí pre rezort. „Nový minister to nebude mať jednoduché,“ konštatoval Baška. Ľúto mu bude za ľuďmi z rezortu, s ktorými si vybudoval podľa vlastných slov veľmi dobré vzťahy.

Šéf diplomacie nechcel veľmi hodnotiť svoje vlastné pôsobenie. „Robil som všetko pre to, aby rezort fungoval profesionálne, a myslím, že sa mi to celkom podarilo,“ konštatoval. Je rád, že bol prijatý zákon, vymedzujúci postavenie zahraničnej služby, vyhli sa netransparentnosti a veciam, ktoré by ho mohli prenasledovať v budúcnosti – či už v personálnych veciach alebo pri verejnom obstarávaní.

Minister Financií Ján Počiatek si myslí, že situácia na poslednom rokovaní sama prinesie nejaké rozlúčkové slová, i keď svojich kolegov bude stále stretávať v parlamente.

Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan pripúšťa, že ministrovanie bolo stresové, lebo je to nová životná skúsenosť. „Človek si myslí, že pozná chod úradu, ale naozaj ho pozná, až keď je tam, “ povedal.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie Vláda SR