Prideľovanie stimulov podľa Vladimíra Sotáka smrdí korupciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Soták
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Investičné stimuly

Vládny kabinet schválil na svojom ostatnom rokovaní poskytnutie investičných stimulov pre deväť spoločností. Tí tak na svoje projekty dostanú od štátu v rôznych formách pomoc vo výške takmer 45,8 mil. eur. Spoločnosti, ktorým ministri schválili poskytnutie štátnej pomoci, by mali vďaka svojim projektom preinvestovať na Slovensku 245 mil. eur. Investori by mali vytvoriť vyše 1 500 nových pracovných miest.

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskí podnikatelia sú rozhorčení zo schvaľovania investičných stimulov pre zahraničné firmy. Klubu 500, ktorý združuje spoločnosti zamestnávajúce 500 a viac pracovníkov, sa nepozdáva prístup štátnych úradníkov z Ministerstva hospodárstva SR (MH) ku schvaľovaniu štátnej pomoci.

“Poviem to bez okolkov. Ak by takéto praktiky mali pokračovať, pán minister by mal zvážiť, či je v stave robiť také rozhodnutia, ktoré sú prospešné pre slovenských podnikateľov. Toto, čo si dovoľujú štátni úradníci, je veľká nehoráznosť. Smrdí to veľkou korupciou,“ povedal na piatkovej tlačovej besede predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Podnikateľom sa nepozdáva fakt, že vláda schválila stimuly pre investorov, ktorí neprinášajú nové technológie, a ktorí majú na Slovensku svoju priamu konkurenciu. “Týmto spôsobom je priamo ohrozený domáci výrobca s dlhoročnou tradíciou, ktorý sa na svetovom trhu presadil bez akejkoľvek štátnej pomoci, len z vlastných zdrojov,“ zdôraznil Soták.

Predseda klubu reagoval najmä na najnovšie vládou schválené stimuly pre rakúsku firmu Gallai&Wolff, ktorá je priamym konkurentom slovenského podniku Oceľové konštrukcie Doprastavu, a.s. Podnikatelia združení v Klube 500 preto žiadajú, aby štátna pomoc uvedenej firme poskytnutá nebola.

Zaskočené ministerstvo

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) je zaskočené reakciou predstaviteľov Klubu 500. „Snažíme sa získavať a podporovať všetky investície, bez ohľadu na to, či pochádzajú zo Slovenska, alebo zo zahraničia. Priamo podporované investície zo strany štátu sú však iba tie, ktoré smerujú do regiónov s najvyššou mierou nezamestnanosti,“ reagoval rezort hospodárstva.

Juraj Miškov
Foto: SITA/Marián Peiger

Podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova sa Klub 500 zapojil do predvolebného boja. „Mám pocit, že Klub 500 sa aktívne zapojil do predvolebného boja a kritizujú účelovo, kedy sa im to hodí. Aj oni môžu rovnako investovať a rovnako vytvárať nové pracovné miesta v zaostalých regiónoch a zákon im dáva rovnakú možnosť požiadať o štátnu podporu. Osobne by som najradšej videl v Klenovci slovenskú a prosperujúcu firmu. Žiadna sa tam však nehrnie, a skôr sa tomuto regiónu vyhýba,“ konštatoval Miškov.

Slovenskí podnikatelia žiadajú upraviť systém prideľovania investičných stimulov tak, aby v prípade príchodu investora do odvetvia, v ktorom sú na Slovensku domáci výrobcovia, boli stimuly automaticky poskytnuté v primeranom rozsahu aj domácim podnikateľom. “Je si potrebné uvedomiť, že na investičné stimuly sa poskladajú aj domáci podnikatelia, ktorí ich vlastne touto formou darujú svojim priamym konkurentom,“ dodal Soták.

Podnikateľov podporuje komora

Stanovisko podnikateľov k schvaľovaniu investičných stimulov podporuje aj Slovenská obchodná a priemyselná komora. “Takýto prístup vlády znehodnocuje podnikateľské prostredie, znevýhodňuje domáce podnikateľské subjekty a pokračuje vo formovaní slovenskej ekonomiky ako výrobnej haly bez využitia domácej výskumnej a vývojovej základne,“ uviedla komora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Soták