Po hromadnom odchode redaktorov vyzýva opozícia na odchod vedenie RTVS

Jaroslav Rezník
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník. Bratislava, 14. december 2017. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 31. mája, 16:08

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Opozičné strany SaS a OĽaNO ako aj nezaradená poslankyňa NR SR a členka parlamentného výboru pre kultúru a médiá Viera Dubačová považujú vo štvrtok ohlásené výpovede 12 pracovníkov spravodajstva verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) za zlyhanie súčasného manažmentu RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka.

Vyplýva to z ich stanovísk, ktoré poskytli agentúre SITA. „Hromadný odchod redaktorov spravodajstva a publicistiky znamená pre verejnoprávne vysielanie bolestivý úder. Je to tá najhoršia vizitka súčasného manažmentu na čele s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom,“ píše sa v stanovisku strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Podľa liberálov „neexistuje lepšie riešenie na zabezpečenie zákonných povinností RTVS ako to, aby títo ľudia zo svojich funkcií odišli. Opakovane ich k tomu vyzývame“.

Ako sa dodáva v stanovisku podpísanom predsedom SaS Richardom Sulíkom, podpredsedom SaS Ľubomírom Galkom, podpredsedníčkou SaS Janou Kiššovou a poslankyňou NR SR a tímlíderkou SaS pre kultúru Renátou Kaščákovou, „RTVS nedokáže bez redaktorov a pri manažmente Rezníka, Vahrama Chuguryana, Petry Stano Maťašovskej, Hany Lyons, Michala Dzurjanina poskytovať koncesionárom vyvážené, nestranné a objektívne spravodajstvo, lebo o kvalitnú žurnalistiku nie je zo strany týchto vedúcich pracovníkov záujem“.

OĽaNO hovorí o zlyhaní vedenia

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje hromadné výpovede redaktorov a editorov RTVS za zlyhanie vedenia RTVS. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, o ktorom SITA informoval Matúš Bystriansky z komunikácie s médiami OĽaNO, „podľa podpredsedníčky Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natálie Milanovej by opozícia mala rozmýšľať nad odvolaním riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka“.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO v NR SR Veronika Remišová tvrdí, že redaktori, ktorí z RTVS odchádzajú, prispeli k tomu, že sa spravodajstvo RTVS stalo najdôveryhodnejším spravodajstvom.

„Ich odchod je preto zlyhaním vedenia zvoleného Smerom a predovšetkým SNS. Na verejnoprávnu televíziu musia prispievať takmer všetci ľudia na Slovensku a zaslúžia si preto kvalitné a objektívne spravodajstvo. Smer s SNS nevedia riešiť problémy Slovenska a čím bližšie budeme ku koncu volebného obdobia, tým viac sa budú snažiť svoju neschopnosť a korupciu zakrývať. A na tento cieľ sa chystajú zneužiť aj verejnoprávnu televíziu,“ cituje stanovisko Remišovú.

Milanová je prekvapená z reakcie Mosta-Híd

Podľa Milanovej „je nemysliteľné, aby televízia fungujúca z peňazí nás všetkých slúžila iba dvom koaličným stranám“. Preto by podľa nej mala opozícia „začať vážne rozmýšľať nad odvolaním Rezníka v parlamente“. „Trochu sa čudujem, že vývoj v RTVS neprekáža tretej koaličnej strane Most-Híd. Zrejme ako kompenzáciu dostali niečo iné,“ tvrdí Milanová.

Nezaradená poslankyňa a členka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Viera Dubačová tvrdí, že „akékoľvek vyhlásenie je už v tejto chvíli konštatovaním nad znovu raz pošramotenou povesťou verejnoprávneho média, ktorú sa v posledných rokoch darilo naprávať, napríklad aj s prispením ľudí, ktorí skončili alebo aktuálne ohlásili svoj koniec v RTVS“.

O to viac ju mrzí, že kolegovia v mediálnom výbore nepodporili pred takmer mesiacom jej návrh na poslanecký prieskum v RTVS. Vyjadrenie Dubačovej poskytla SITA hovorkyňa SPOLU – občianska demokracia Silvia Hudáčková.

Agentúra SITA oslovila RTVS so žiadosťou o vyjadrenie k odchodu 12 pracovníkov spravodajstva a tiež so žiadosťou o reakciu na stanoviská SaS, OĽANO a poslankyne Viery Dubačovej.

Reakcia predsedu Rady RTVS

Predseda Rady RTVS Igor Gallo pre agentúru SITA povedal, že výpoveď dvanástich pracovníkov RTVS „nie je príjemný fakt a neprispeje to stabilite inštitúcie“. Už požiadal generálneho riaditeľa o stretnutie, kde sa bude pýtať na okolnosti.

Gallo dodal, že sa na najbližšej rade budú zaoberať touto problematikou. „O výpovediach som sa dozvedel z médií. Musím poznať dôvody, aby som sa mohol konkrétnejšie vyjadriť,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor GalloJana KiššováJaroslav RezníkKatarína SvrčekováĽubomír GalkoNatália MilanováRenáta KaščákováVeronika RemišováViera Dubačová
Firmy a inštitúcie Most-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana