Po kritike verejnosti vzdal Trump poctu zosnulému senátorovi McCainovi, na pohrebe sa nezúčastní

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 28. augusta (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump po vlne kritiky od politikov, vojnových veteránov a verejnosti oficiálne vzdal hold zosnulému republikánskemu senátorovi Johnovi McCainovi.

V pondelok zverejnil písomné vyhlásenie, v ktorom okrem iného nariadil, aby boli vlajky až do jeho pohrebu stiahnuté na pol žrde. „Napriek naším rozdielnym pohľadom na politiku, rešpektujem službu senátora Johna McCaina našej krajine,“ vyjadril sa Trump o politikovi, ktorý bol jedným z jeho ostrých kritikov.

Vlajku stiahli len na dva dni

Šéf Bieleho domu tiež potvrdil, že sa nezúčastní na McCainovom pohrebe. Naopak, prísť by naň mali iní predstavitelia administratívy vrátane personálneho šéfa Bieleho domu Johna Kellyho či ministra obrany Jima Mattisa. Ako tiež prezident uviedol, požiadal viceprezidenta Mikea Pencea, aby v piatok rečnil na pietnej ceremónii v Kapitole Spojených štátov amerických vo Washingtone.

Trump tiež povedal, že súhlasil so žiadosťou McCainovej rodiny a umožní vojenský presun senátorových ostatkov z Arizony do Washingtonu.

Trump pred pondelkovým vyhlásením reagoval na McCainovo úmrtie krátkym príspevkom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Biely dom v tejto súvislosti stiahol vlajku na pol žrde, pričom tak urobil len počas víkendu a v pondelok už ju opäť naplno vztýčili.

To, rovnako ako nezverejnenie formálneho vyhlásenia zo strany prezidenta, viedlo k vlne ostrej kritiky od republikánov, veteránov aj demokratov.

Na obrade bude rečniť Bush aj Obama

McCainov pohreb sa uskutoční v sobotu v Katedrále svätého Petra a Pavla vo Washingtone. Počas obradu budú mať príhovory napríklad bývalí prezidenti George W. Bush a Barack Obama. Ako píše agentúra AP, senátorova rodina dala jasne najavo, že nechce, aby sa Trump zúčastnil na obrade. McCaina, ktorého v USA mnohí oslavujú ako vojnového hrdinu, pochovajú v nedeľu počas súkromného obradu na Námornej akadémii v Annapolise v štáte Maryland.

John McCain bol šesťnásobným senátorom, pričom v americkom Senáte pôsobil 30 rokov. Bol veteránom vojny vo Vietname. V roku 1967 zostrelili jeho lietadlo, pričom ďalších viac ako päť rokov strávil v zajatí, kde čelil aj mučeniu. Kandidoval tiež za prezidenta USA.

Skonal v sobotu vo veku 81 rokov v dôsledku rakoviny mozgu. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald TrumpGeorge W. BushJohn McCain