Po krvavom incidente v Tunisku pošlú pre Slovákov špeciál

Slovákov z Tuniska priviezol vládny špeciál
Vládny špeciál priviezol slovenských turistov naspäť na Slovensko, po tom ako v Tunisku vypukli teroristické útoky. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR čo najdôraznejšie odsudzuje piatkové teroristické útoky na turistov v Tunisku, na šiitskú mešitu v Kuvajte, na mierové sily Africkej únie v Somálsku ako aj útok na továreň s plynom v juhofrancúzskom meste Saint-Quentin-Fallavier. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano. Ministerstvo zahraničia zároveň vyjadruje hlbokú sústrasť pozostalým obetí týchto násilných činov.

Obrazom: Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

,,Napriek piatku – islamskému dňu modlitieb a napriek posvätnému mesiacu ramadán sa bezcitní cynici dopúšťajú krutých násilností a skrývajú sa pritom za náboženstvo. Slovensko ako člen Európskej únie bude štátne orgány postihnutých krajín v ich neľahkej úlohe podporovať,“ uviedol Stano.

Pre slovenských turistov príde špeciál

Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pošle špeciál TU 154 po slovenských turistov v Tunisku, ktorí sa budú chcieť predčasne vrátiť z dovolenky domov. ,,Momentálne sa trasuje lietadlo do Monastiru,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR Ivan Netík. Špeciál odletí v priebehu niekoľkých hodín.

Najmenej 27 obetí si dnes vyžiadal útok na jeden z turistických hotelov na pobreží v blízkosti tuniského mesta Sús (Sousse). S odvolaním sa na hovorcu ministerstva vnútra o tom informovala agentúra Reuters. Medzi obeťami je najmenej jeden útočník. Podľa informácií z bezpečnostných zdrojov bol muž vyzbrojený samopalom typu Kalašnikov. Zatiaľ nie je jasné, či útočníkov bolo viac.

Streľba sa odohrala pred hotelom

Podľa tuniských médií sa streľba odohrala na pláži pred jedným z hotelov. Reuters s odvolaním sa na miestny rozhlas spresnil, že ide o hotel Imperial Marhaba. Tuniské médiá incident označili za teroristický útok. Podľa francúzskej spravodajskej spoločnosti RTL sa prestrelka odohrala na pláži pred hotelom v letovisku Marsá al-Kantáwí (Port El Kantaoui), ktorý leží severne od mesta Sús a stal sa jedným z najvýznamnejších turistických centier v Tunisku.

Tunisko sa v posledných týždňoch snaží prilákať turistov po tom, ako ranu cestovnému ruchu zasadil útok z 18. marca, keď dvojica islamistov vyzbrojená samopalmi typu Kalašnikov zaútočila na vyhľadávané múzeum Bárdú (Bardo) v Tunise. O život pritom prišlo 21 turistov, prevažne z Nemecka, Poľska, Španielska a Talianska, ako aj jeden policajt.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom