Po malajzijskom lietadle duchov bude pátrať aj Austrália

Malajzia lietadlo
Po zmiznutom lietadle pátrajú už aj Austrálčania. Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 17. marca (WEBNOVINY) – Austrálska vláda v pondelok súhlasila s prevzatím zodpovednosti za pátranie po zmiznutom lietadle z Malajzie v južnom Indickom oceáne, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou.

Austrálsky premiér Tony Abbott podľa vlastných slov prisľúbil malajzijskému náprotivkovi Najibovi Razakovi, že jeho krajina zabezpečí pátraciu operáciu v koridore vedúcom z Indonézie smerom na juh. Za druhú možnú trasu Razak v sobotu označil spojnicu severného Thajska s oblasťou na hranici medzi Kazachstanom a Turkménskom. Austrália sa zapojila už aj do predošlého pátrania, ktoré napriek vysokému nasadeniu neprinieslo žiadne výsledky.

Obrazom: Za zmiznuté malajzijské lietadlo sa modlí celý svet

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne.

Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí a vyšetrovatelia teraz vychádzajú zo záznamov o zmene uhla natočenia družicovej antény, ktorá ich automaticky sledovala. Údaje však neumožňujú presnejšiu lokalizáciu, čo je taktiež dôvod, prečo sa pri podobných pátraniach doteraz nevyužívali. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.

Za jeden z náznakov únosu či sabotáže je považovaná i posledná veta, ktorá zaznela z kokpitu predtým, ako sa posádka definitívne odmlčala. Slová „V poriadku, dobrú noc“ podľa vyjadrenia bývalého britského pilota Hugh Dibley nezodpovedajú bežnej rádiovej komunikácii, keď posádka preberá od dispečerov pokyny pre kontaktovanie iného riadiaceho strediska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tony Abbott