Po mŕtve telá Slovákov nepošlú do Nepálu vládny špeciál

V Nepále zabíjali lavíny, o život prišli aj dvaja Slováci
Najmenej 40 mŕtvych si vyžiadala snehová búrka a lavíny v okolí turistickej trasy na desiatu najvyššiu horu sveta Annapurna. Medzi obeťami sú aj dvaja slovenskí horolezci Ján Matlák a Vlado Švancár. V lavínach zahynuli aj horolezci z Poľska, Kanady, Izraela, Indie a Japonska. Foto: SITA/AP

KÁTHMANDU 17. októbra (WEBNOVINY) – Do Nepálu, kde tragicky zahynuli dvaja naši horolezci Ján Matlák a Vlado Švancár, pricestoval slovenský veľvyslanec so sídlom v indickom Dillí. Podľa informácií ministerstva zahraničných vecí na mieste tragédie spolu s honorárnym konzulom Slovenska v Nepále komunikujú s nepálskymi úradmi a zabezpečujú potrebné úkony.

Pre telesné pozostatky dvoch slovenských horolezcov však nebude môcť letieť vládny špeciál. Informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov. „Napriek úprimnej snahe nebudeme môcť vyslať z technických príčin špeciál TU-154 M. Pre dva menšie špeciály JAK-40 by bol takýto let technicky náročný,“ dodal Lazarov.

Viac o tragédii v Nepále

V Nepále zabíjali lavíny, medzi obeťami sú aj dvaja Slováci

V Nepále zabíjala snehová lavína, o život prišli aj Poliaci

Pátracie tímy aj v piatok pokračovali v prehľadávaní oblasti pod nepálskou horou Annapurna, kde snehová búrka a lavíny zasypali desiatky turistov aj šerpov. Najnovšie sa im podarilo vyslobodiť asi 40 z nich, ďalšie desiatky sú však stále nezvestné.

Oficiálnu bilanciu obetí v súčasnosti stanovili na 29, čím sa nešťastie zaradilo medzi vôbec najhoršie tohto druhu. Prístup k niektorým zavaleným oblastiam je však pre nepriaznivé počasie stále komplikovaný.

Záchranári do bezpečia zatiaľ dostali viac než 190 ľudí, polovica zo zachránených sú podľa agentúry Reuters cudzinci. Počty nezvestných horolezcov sa rôznia.

Obrazom: V Nepále zabíjali lavíny, o život prišli aj dvaja Slováci

Snehová búrka, ktorá bola dozvukom silného cyklónu Hudhud, udrela nad výškou asi 45000 metrov v okolí priesmyku Thorong La (5400 metrov). Takzvaný okruh okolo Annapurny je jedným z najobľúbenejších horolezeckých trás v Nepále. Tento rok je to už druhá vážna tragédiu potom, čo v apríli zabila lavína na Mount Evereste 16 šerpov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom