Po násilných demonštráciách platí v niektorých častiach Kazachstanu výnimočný stav (video)

Ľudia v uliciach protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu.
Foto: SITA/AP

Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil v niektorých častiach krajiny dvojtýždňový výnimočný stav po tom, čo protesty proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt prerástli do násilností. V dekréte vydanom v stredu oznámil, že prijal demisiu vlády a za dočasného premiéra vymenoval jej podpredsedu Alichana Smajlova. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Protest v Kazachstane
Foto: SITA/AP

Drahé pohonné hmoty

Útoky demonštrantov na vládne úrady Tokajev ešte v utorok označil za „absolútne nezákonné“. Výnimočný stav platí v najväčšom meste krajiny Almaty a v západnej provincii Mangistau.

Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený ropný plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký nárast cien.

Tlak demonštrantov zabral

Prezident v utorok večer prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že úrady obnovia nižšie ceny pohonných hmôt, „aby v krajine zabezpečili stabilitu“.

Prejavy nesúhlasu a protesty sú v Kazachstane, ktorý vyhlásil nezávislosť v roku 1991, vzácne. V roku 2011 sa stalo dejiskom smrteľných nepokojov mesto Žanaozen v provincii Mangistau, kde pri policajnom zásahu proti demonštrácii za lepšie platové a pracovné podmienky zahynulo najmenej 14 pracovníkov ropného priemyslu. Mesto bolo aj jedným z hlavných centier najnovších nepokojov.

Kazakhstan Protests
Demonstrators sing the Kazakhstan's national anthem standing in front of police line during a protest in Almaty, Kazakhstan, Wednesday, Jan. 5, 2022. Demonstrators denouncing the doubling of prices for liquefied gas have clashed with police in Kazakhstan's largest city and held protests in about a dozen other cities in the country. (AP Photo/Vladimir Tretyakov)
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alichan SmajlovKasym-Žomart Tokajev