Po ôsmej večer si asi k televízoru sadnú ľudia nad 15 rokov

Jana žitňanská
Poslankyňa Jana Žitňanská chce ochraňovať mladistvých. pred nevhodnými obsahmi v televízii a rozhlase. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Televízne programy nevhodné pre mládež do 15 rokov by mali televízie vysielať iba v čase od 20:00 do 6:00, programy nevhodné pre maloletých do 18 rokov v čase od 22:00 do 6:00.

Vyplýva to z novely zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú do parlamentu predložila poslankyňa Jana Žitňanská.

Tzv. druhá časová opona pre vysielanie programov klasifikovaných podľa jednotného systému označovania ako nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov fungovala už v minulosti.

Počas svojho skoro trojročného fungovania sa druhá časová opona ukázala ako vysoko efektívny nástroj ochrany maloletých pred nežiaducimi obsahmi v televíznom a rozhlasovom vysielaní. Pri zavedení druhej časovej clony sa vychádza z predpokladu, že pre rodiča maloletého do 15 rokov je väčšinou z pracovných dôvodov problematické regulovať sledovanie televízie a rozhlasu v čase od 6:00 do 20:00,“ uvádza Žitňanská.

Podľa nej je nepopierateľné, že maloletí sledujú televíziu a rozhlas práve v spomínanom časovom období dňa. Zavedenie časového obmedzenia vysielania programov klasifikovaných ako nevhodných pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov môže podľa Žitňanskej efektívne pomôcť rodičom ochrániť deti pred nežiaducimi obsahmi v televíznom a rozhlasovom vysielaní.

Taktiež je potrebné zdôrazniť enormný nárast sťažností občanov na vysielanie programov nevhodných pre maloletých do 15 rokov počas dňa,“ vysvetľuje poslankyňa. Ak by parlament zmenu schválil, televízie by po novom vysielali od 1. januára budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Žitňanská