Po poľskej tragédii Bulhari odstavili Tupolevy

Tupolev
Foto: SITA/AP

SOFIA 12. apríla (WEBNOVINY) – Bulharsko v pondelok oznámilo, že jeho prezidentské lietadlo typu TU-154 po víkendovej havárii poľského vládneho špeciálu rovnakého typu v Rusku zostane na zemi. „Lety všetkých lietadiel tohto typu sú zrušené až dovtedy, kým nebude známa technická príčina nehody,“ uviedol predstaviteľ ministerstva dopravy Atanas Kostov pre tamojšiu verejnoprávnu rozhlasovú stanicu.

Vládny špeciál, na ktorého palube sa nachádzal poľský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a ďalšie desiatky významných poľských osobností, havaroval v sobotu pri pristávaní na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj. Poľská vládna delegácia mierila do ruského mesta Katyň na spomienkový obrad pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov, policajtov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Úrady v súčasnosti skúmajú obsah tzv. čiernych skriniek z poľského lietadla, no ruskí vyšetrovatelia už vylúčili technickú poruchu. Haváriu podľa nich spôsobila chyba pilota.

Kostov uviedol, že Bulharsko by malo popremýšľať o predaji tupoleva prezidenta Georgyho Parvanova a kúpiť iné lietadlo. Veľkosťou by vyhovoval napríklad Boeing 737 s doletom 4 tisíc kilometrov. Tupolev-154 je najpredávanejším lietadlom v ruskom leteckom priemysle, má však tiež pestrú štatistiku nehôd.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech Kaczynski