Po poprave šiitského duchovného vypukla diplomatická vojna

Populárny šiitský duchovný Nimr al Nimr dostal trest smrti
Populárny šiitský duchovný Nimr al-Nimr dostal trest smrti. Súd o spôsobe popravy zatiaľ nerozhodol. Foto: SITA/AP

Abú Zabí 4. januára (WebNoviny.sk) – Spojené arabské emiráty (SAE) dnes oznámili, že znížia úroveň diplomatických vzťahov s Iránom a odvolajú z islamskej republiky svojho veľvyslanca. Diplomatické styky s Iránom prerušil aj Saudská Arábia, Sudán a Bahrajn.

Oficiálna tlačová agentúra emirátov WAM informovala, že SAE obmedzia diplomatické styky s Iránom tak, že sa sústredia len na obchodné vzťahy medzi oboma krajinami. Emiráty tento krok odôvodnili „pokračujúcim zasahovaním Iránu do vnútorných záležitostí“ arabských krajín Perzského zálivu, napísala agentúra AP.

Diplomatické vzťahy s Iránom v nedeľu prerušila Saudská Arábia a dnes aj jej blízky spojenec Bahrajn. Reagovali tak na útok iránskych demonštrantov na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne. Protestujúci boli rozhnevaní tým, že sunnitská Saudská Arábia v sobotu popravila významného šiitského opozičného duchovného Nimra an-Nimra. Irán je hlavnou šiitskou veľmocou v regióne.

„SAE sa rozhodli znížiť diplomatické zastúpenie s Iránskou islamskou republikou na úroveň chargé d’affaires a znížiť počet iránskych diplomatov v krajine,“ uviedla WAM. „Bahrajn sa rozhodol prerušiť diplomatické vzťahy s Iránskou islamskou republikou a vyzýva všetkých pracovníkov iránskej misie, aby do 48 hodín opustili (Bahrajnské) kráľovstvo,“ informovala agentúra BNA.

Sudánske ministerstvo zahraničných vecí rovnako oznámilo, že Chartúm v dôsledku útoku na ambasádu Saudskej Arábie preruší diplomatické vzťahy s Iránom, informovala agentúra Reuters. Saudskoarabská štátna televízia predtým uviedla, že Sudán sa rozhodol vyhostiť iránskeho veľvyslanca.

Kuvajt odsúdil dnes útoky na saudskoarabské diplomatické misie v Iráne a vyjadril podporu Rijádu, ktorý prerušil diplomatické, ako aj obchodné vzťahy s Teheránom. Oznámila to agentúra AP.

Kuvajtský kabinet vo vyhlásení uviedol, že útoky boli „flagrantným porušením Ženevských konvencií“, na základe ktorých musia štáty zabezpečiť ochranu zahraničných ambasád na svojom území. Vo vyhlásení sa však nespomína žiadna zmena vo vzťahoch medzi Kuvajtom a Iránom.

Ruská tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa vlády dnes uviedla, Moskva je pripravená zhostiť sa úlohy sprostredkovateľa pri urovnávaní eskalujúceho konfliktu medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Nemenovaný diplomat pre ruskú agentúru uviedol, že Rusko si vytvorilo dobré vzťahy s oboma týmito štátmi vďaka spoločnej účasti v tzv. viedenskej skupine, ktorá spoločne pracuje na urovnaní vojenského konfliktu v Sýrii.

Táto skutočnosť by podľa neho mohla dopomôcť k urovnaniu sporu medzi Rijádom a Teheránom. RIA Novosti podľa agentúry AP totožnosť citovaného ruského diplomata neuviedla, zo správy ďalej nevyplýva ani to, či Moskva dala túto ponuku niektorej zo zainteresovaných strán.

Saudskoarabský úrad pre civilné letectvo zastavil dnes všetky lety z a do Iránu. „Na základe oznámenia kráľovstva o prerušení diplomatických vzťahov s Iránom Generálny úrad pre civilné letectvo zastavuje všetky lety z a do Iránu,“ uviedol úrad vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr dnes avizoval, že Saudská Arábia preruší leteckú dopravu a obchodné vzťahy s Iránom a zakáže svojim občanom cestovať do tejto krajiny. Iránski pútnici sú však podľa neho v saudskoarabskej Mekke a Medine vítaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nimr al-Nimr