Po rozpade SaS nastanú zmeny vo výboroch

Liberálny dom
Sídlo politickej strany Sloboda a solidarita (SaS) – Liberálny dom v Bratislave. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Ak chce Smer-SD zrušiť poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) zákonným spôsobom, musí podľa liberálov novelizovať najprv zákon o Rokovacom poriadku.

V nedeľňajšej relácii RTVS minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že poslanecký klub SaS, ktorý opustila pätica poslancov na čele s Jozefom Kollárom, nespĺňa podmienky na svoju existenciu. Na vznik klubu treba podľa neho aspoň osem poslancov.

„Ústava v mnohých prípadoch a niektoré naše zákony jasne hovoria, za akých podmienok, kedy čo existuje a kedy čo vzniká. Jedna z podmienok existencie klubu je osem členov. Akonáhle prepadne, ani o tom netreba hlasovať, to je podľa mňa nesprávny postup, zo zákona ten klub zaniká, pretože už nespĺňa podmienky svojho vzniku,“ vyhlásil Kaliňák v relácii RTVS O 5 minút 12.

Kaliňák zavádzal

Sulík
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa SaS však Kaliňák zavádzal. „Nie je pravdou, že jedna z podmienok existencie poslaneckého klubu je osem členov. Rokovací poriadok NR SR hovorí len to, že na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Nie je v ňom už žiadna zmienka o tom, za akých podmienok poslanecký klub zaniká,“ napísala SaS v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Preto zrušenie poslaneckého klubu SaS budú brať ako porušenie zákona, lebo štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

„Žiaden zákon nehovorí o zrušení alebo zániku poslaneckého klubu, ak počet jeho členov klesne pod osem poslancov,“ napísali liberáli.

Poslanecký klub SaS minulý týždeň opustili Jozef Kollár, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren a Juraj Droba.

Zmenia sa obsadenia výborov

Jana Laššáková
Foto: SITA/Nina Bednáriková

V Národnej rade SR dôjde po odchode piatich členov SaS aj k zmenám v obsadení parlamentných výborov.

Zo zákona o miesto v osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu činnosti NBÚ príde Juraj Droba a z osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS odíde Martin Chren.

Po vystúpení z poslaneckého klubu SaS sa títo zákonodarcovia stali nezaradenými, členmi osobitných kontrolných výborov však môžu byť iba poslanci z poslaneckých klubov.

Ak zanikne aj poslanecký klub SaS, ktorý má teraz po odchode skupiny Jozefa Kollára iba šesť členov, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva bude musieť opustiť Ľubomír Galko.

Posty podpredsedov parlamentných výborov z odídencov zastávajú Jozef Kollár (finančný výbor) a Juraj Droba (zahraničný výbor). Lucia Nicholsonová z SaS je podpredsedníčkou ľudskoprávneho výboru. Liberáli nemajú žiadneho predsedu výboru.

KDH možno doplní výbory

Podpredsedníčka parlamentu a predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková pre agentúru SITA potvrdila, že na májovej schôdzi národnej rady otvoria diskusiu o zmenách vo výboroch, pripomenula, že napríklad funkciu podpredsedu brannobezpečnostného výboru stále zastáva nezaradený Alojz Hlina (pôvodne OĽaNO).

Rovnako ako nestraník pôsobí aj podpredseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (pôvodne KDH). Podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan pre agentúru SITA uviedol, že kresťanskí demokrati nebudú presadzovať jeho odchod z výboru, rovnako nepožadujú odchod Daniela Lipšica z brannobezpečnostného výboru.

„Ale ak bude možnosť, budeme sa snažiť doplniť do obidvoch výborov nášho poslanca, lebo teraz v nich nemáme zastúpenie,“ dodal Abrhan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaDaniel KrajcerJana LaššákováJozef KollárJuraj DrobaJuraj MiškovĽubomír GalkoLucia NicholsonováMartin ChrenPavol AbrhanRadoslav ProcházkaRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD