Po Slovensku opäť premávajú Vlaky zdravia, ich počet sa výrazne zvýšil

Vlaky zdravia.jpg

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Po Slovensku začali, tak ako každoročne v septembri, premávať Vlaky zdravia, v ktorých vám zmerajú krvný tlak, cholesterol, cukor aj srdcovú arytmiu.

Prvý rýchlik odštartoval 5. septembra z hlavného mesta, posledný na trať vyrazí 28. septembra. Vlaky budú premávať obojsmerne medzi Bratislavou a Košicami, niektoré len medzi Bratislavou a Banskou Bystricou.

Projekt MOST

Ide o súčasť projektu MOST, ktorú od roku 2007 každoročne organizuje Slovenská nadácia srdca v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou. Novinkou tohto ročníka je, že na kampani po prvýkrát spolupracujú aj pacienti a odborníci z Únie pre zdravšie srdce.

Podľa Slovenskej nadácie srdca sa ukazuje, že cielená kampaň tohto typu viedla k výraznému zlepšeniu znalosti obyvateľstva v otázkach najzávažnejších rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, k zlepšeniu poznania príznakov akútneho infarktu myokardu a k lepšiemu pochopeniu potreby celoživotnej zmeny životného štýlu.

Podľa spoločnosti je to mimoriadne dôležité najmä preto, že väčšina rizikových faktorov sa objavuje absolútne bezpríznakovo.

Vlakov zdravia je tento rok viac

Počet Vlakov zdravia sa tento rok oproti minulosti výrazne zvýšil. Premávať budú počas celého mesiaca v trojdňových cykloch, ktoré sa začínajú 12., 19. a 26. septembra.

Na zdravie cestujúcich si odborníci posvietia aj priamo na vlakových staniciach v Bratislave, Košiciach a vo Zvolene. Košická hlavná stanica bola Stanicou zdravia v pondelok, zvolenská sa ňou stane 22. a bratislavská 29. septembra. Zdravotníci sú na Stanici zdravia k dispozícii vždy od deviatej ráno do piatej večer.

V piatok 22. septembra prebehne aj jednodňové celoslovenské meranie v 249 lekárňach Dr. Max po celom Slovensku. V prípade, že niektoré kontrolované hodnoty prekročia odporúčané limity, zdravotníci odporučia návštevu všeobecného lekára.

Okrem toho, že si ľudia budú môcť nechať skontrolovať svoje hodnoty, získajú aj informácie o prevencii kardiovaskulárnych ochorení a možnostiach ich liečby. Rovnako sa budú môcť naučiť, ako zachrániť život v prípade infarktu a zastavenia krvného obehu.

Súčasťou projektu MOST je aj Beh zdravia, ktorý sa bude konať 6. októbra v Bratislave a o deň neskôr v Košiciach. Štart bratislavského behu bude o piatej poobede pred nákupným centrom Eurovea, košický beh štartuje tiež o piatej pri Jazere Košice. Obe trasy budú mať podľa organizátorov približne desať kilometrov.

Agentúru SITA informovala Monika Arvayová zo spoločnosti Accelerate.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko