Po strhujúcom finiši opäť triumf Nóra Northuga

Bez názvu

OBERHOF 2. januára (WEBNOVINY) – Víťazom 2. etapy prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS) – behu na 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z piatkového prológu sa v nemeckom Oberhofe stal Nór Petter Northug. Po piatkovom tesnom triumfe v prológu je to už jeho druhé prvenstvo na tohtoročnej TdS, jedenáste v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus v kariére. V dramatickom finiši zdolal Rusa Maxima Vylegžanina, tretie miesto obsadil Fín Mattin Heikkinen.

Odstupy pretekárov na štarte boli minimálne a tak ani neprekvapilo, že už po štyroch kilometroch víťaz piatkového prológu Nór Petter Northug vďačne prepustil pozíciu lídra svojim súperom a strážil si čelo pretekov ukrytý v závetrí ťahúňov vyše 50-členného vláčika. Približne v tretine pretekov sa pokúsil o únik Matti Heikkinen. Nastúpil a zdalo sa, že zvyšok štartového poľa mu nevenuje žiadnu pozornosť. V polovici trate mal už náskok vyše 14 sekúnd. Až potom sa hlavné polo rozhýbalo a postupne začalo jeho odstup zmenšovať. Necelé dva kilometre pred cieľom ho dobehol Rus Maxim Vylegžanin, zvyšok vedúcej skupiny bol však v tesnom závese za nimi. V strhujúcom finiši nakoniec osvedčil svoje výnimočné šprintérske kvality Nór Petter Northug, ktorý tesne zdolal Vylegžanina. O prvenstve štvornásobného majstra sveta rozhodla až cieľová fotografia. Tretí skončil Heikkinen. Slovenskí reprezentanti na TdS neštartujú.

Výsledky – 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom:

1. Petter Northug (Nór.) 39:45,8 min, 2. Maxim Vylegžanin (Rus.) +0,1 s, 3. Matti Heikkinen (Fín.) +0,7, 4. Lukáš Bauer (ČR) +2,4, 5. Tobias Angerer (Nem.) +3,0, 6. Axel Teichmann (Nem.) +5,2, 7. Sami Jauhojärvi (Fín.) +9,4, 8. Jens Filbrich (Nem.) +9,9, 9. Marcus Hellner (Švéd.) +10,4, 10. Devon Kershaw (Kan.) +10,8

Jubilejný triumf Kowalczykovej, Procházková 33.

Víťazkou 2. etapy prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski – stíhacích pretekov na 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom na základe odstupov z piatkového prológu, sa v nemeckom Oberhofe stala Poľka Justyna Kowalczyková. Čoskoro 27-ročná (nar. 23. januára 1983) dvojnásobná majsterka sveta z minuloročného šampionátu v českom Liberci a obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v predchádzajúcej sezóne dosiahla svoje jubilejné 10. víťazstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie SP. Je to však vôbec jej premiérové prvenstvo v pretekoch TdS. Vďaka zisku 50 bodov do celkovej klasifikácie SP sa stala novou líderkou bojov o hlavnú trofej, keď na čele vystriedala Nórku Marit Björgenovú, ktorá na TdS neštartuje. Rovnako jej patrí aj červený dres najlepšej pretekárky v hodnotení tzv. dlhých behov. Vo finiši si triumf vybojovala pred Fínkou Aino Kaisou Saarinenovou, ktorá za ňou zaostala o 2,8 s, tretie miesto obsadila Nórka Kristin Störmer Steirová. Víťazka úvodného prológu Slovinka Petra Majdičová uzatvárala vo výsledkovej listine najlepšiu desiatku.

Jediná Slovenka v 73-člennom štartovom poli Alena Procházková vybiehala na trať zo 46. pozície. Približne na druhom kilometri, keď už sa približovala k tridsiatke najlepších, sa dostala do kolízie so súperkami. „V ostrej zákrute ju doslova vytlačili z trate, vbehla tam do hlbokého snehu a padla. Keď sa vracala na trať, zachytili ju ďalšie súperky. Je to smola, zdržala sa tam minimálne dvadsať sekúnd a stratila kontakt s najlepšími,“ opísal inkriminovaný moment jej tréner Ján Valuška. Slovenská lyžiarska jednotka sa tam prepadla v štartovom poli o viac ako 20 pozícií. Aj potom bojovala, postupne sa opäť posúvala vyššie, ale nakoniec obsadila iba 33., teda ešte nebodované miesto. V celkovej klasifikácii SP klesla o jednu priečku, je dvadsiata.

Výsledky – 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 28:10,0 min, 2. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +2,8 s, 3. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +5,7, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +13,2, 5. Arianna Follisová (Tal.) +26,6, 6. Natalia Korostelevová (Rus.) +31,3, 7. Marianna Longová (Tal.) +34,0, 8. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +34,8, 9. Oľga Zavialovová (Rus.) +35,2, 10. Petra Majdičová (Slovin.) +35,7, … 33. Alena Procházková (SR) +2:08,7

Pozn.: Poradie v TdS po druhej etape je zhodné s poradím v sobotných pretekoch.

Poradie vo SP po desiatych pretekoch (z 31 naplánovaných):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 490 bodov, 2. Petra Majdičová (Slovin.) 459, 3. Marit Björgenová (Nór.) 447, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 388, 5. Natalia Korostelevová (Rus.) 291, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 237, 7. Charlotte Kallová (Švéd.) 231, 8. Irina Chazovová (Rus.) 221, 9. Marianna Longová (Tal.) 205, 10. Arianna Follisová (Tal.) 205, … 20. Alena Procházková (SR) 116.

Poradie v hodnotení dlhých behov po šiestych pretekoch (zo 17 naplánovaných):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 305 bodov, 2. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 237, 3. Marit Björgenová (Nór.) 235, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 233, 5. Irina Chazovová (Rus.) 221, 6. Charlotte Kallová (Švéd.) 218, 7. Petra Majdičová (Slovin.) 199, 8. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 177, 9. Natalia Korostelevová (Rus.) 171, 10. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 160, … 35. Alena Procházková (SR) 26.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aino Kaisa SaarinenováAlena ProcházkováCharlotte KallováJustyna KowalczykováLukáš BauerMarit BjörgenováPetra MajdičováPetter Northug