Po ťažkej chorobe zomrel básnik a prozaik Ladislav Fričovský

Sviečka, úmrtie
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Po krátkej a ťažkej chorobe zomrel v sobotu 20. decembra podvečer v Košiciach slovenský básnik, prozaik a literát východného Slovenska a evanjelickej cirkvi Ladislav Fričovský. Zomrel vo veku nedožitých 85 rokov, agentúru SITA informoval rodinný priateľ Ľubomír Lehotský.

Knižne začal vydávať až po zmene režimu

Fričovský bol absolventom Evanjelickej teologickej fakulty, ale aj Vysokej školy múzických umení, vyštudoval odbor filmová a televízna dramaturgia. Publikoval od študentských čias, písal najmä poéziu a krátku prózu a prispieval do viacerých časopisov. Knižne však mohol vydávať až po zmene politického systému v Československu.

Od roku 1990 mu vyšlo takmer 30 zbierok poézie pre deti aj dospelých. Z jeho pera pochádza tiež viacero rozhlasových a televíznych pásiem a hier. Okrem toho mal publikované stovky článkov v cirkevných a svetských časopisoch. Naposledy pracoval na dokončení veršovanej rozprávky O dvoch obláčikoch, ktorá by mala knižne vyjsť začiatkom budúceho roka.

Získal niekoľko ocenení

Ladislav Fričovský sa narodil 5. marca 1930. Pochádzal z Vajkoviec pri Košiciach, stredoškolské roky strávil v Prešove a v Bardejove, kde ho literárne ovplyvnili Svetloslav Veigl a Andrej Kostolný. Počas vysokoškolských štúdií dospieval pod dohľadom Emila Boleslava Lukáča. Ako farár pôsobil 11 rokov v Chmeľove a 33 rokov v Obišovciach.

Dve volebné obdobia stál na čele Košického seniorátu a bol aj tajomníkom Biskupského úradu Východného dištriktu v Košiciach. Podieľal sa na zostavovaní učebnice Svetielko, Evanjelického spevníka, Funebrála, Pašií, taktiež pri úprave biblických textov Starej zmluvy do slovenskej Biblie.

V roku 1993 získal prémiovú cenu Literárneho fondu, v roku 2001 Cenu Emila Boleslava Lukáča v Tranosciu, v roku 2009 ocenenie od predsedu Košického samosprávneho kraja a v roku 2011 Cenu Leonarda Stockela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom