Aktualizované: Hemasiri Fernando po útokoch na Srí Lanke rezignoval, úrady znížili počet obetí o desiatky

Anusha Kumari, Srí Lanka
Anusha Kumari drží fotografie dcéry a syna, ktorí sú medzi obeťami teroristického útoku na Srí Lanke. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 25. apríla 20:34

KOLOMBO 25. apríla (WebNoviny.sk) – Srílanské úrady vo štvrtok znížili počet mŕtvych v dôsledku bombových útokov počas Veľkonočnej nedele na 253. Hovorca polície pôvodne v stredu uviedol, že explózie zabili 359 ľudí.

Zástupca ministerstva zdravotníctva vo štvrtok potvrdil, že je veľmi náročné identifikovať telá obetí, ktoré zasiahli výbuchy. Srílanské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok tiež uviedlo, že zomrelo 40 cudzincov.

Hemasiri Fernando rezignoval na svoj post

Na svoj post vo štvrtok rezignoval aj šéf srílanského rezortu obrany Hemasiri Fernando. Dôvodom je skutočnosť, že bezpečnostné sily krajiny nezabránili útokom.

Vláda predtým priznala, že niektoré spravodajské zložky vedeli o plánovaných útokoch niekoľko týždňov vopred. Prezident tvrdí, že ho napriek tomu o nich neinformovali a avizoval preto tvrdé postihy.

Fernando bude vykonávať svoju funkciu, až kým sa zaňho nenájde náhrada, informovala vo štvrtok kancelária prezidenta Maithripalu Sirisenu. Sirisena v utorok v televízii oznámil, že plánuje zmeny na pozíciách bezpečnostných šéfov. V stredu vyzval na rezignáciu šéfa rezortu obrany aj policajného prezidenta.

Medzi útočníkmi bola aj jedna žena

Srí Lankou na Veľkonočnú nedeľu otriasli simultánne útoky na kostoly a hotely.

Na masakre sa podieľalo celkovo deväť útočníkov vrátanej jednej ženy. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, mnohí s vysokoškolským vzdelaním a z dobre situovaných rodín.

Predstavitelia Srí Lanky z útokov vinia skupinu miestnych islamských extrémistov. Terčom nahnevaných ľudí sa medzičasom stali moslimskí prisťahovalci z Pakistanu a bezpečnostné sily sa ich teraz snažia chrániť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hemasiri Fernando