Pobaltské štáty môžu vo vojne zaniknúť, hrozí poradca Putina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin prišiel na slávnostnú večeru v momente, keď predseda Európskej rady Herman Van Rompuy prednášal slávnostný prípitok. Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 11. novembra (WEBNOVINY) – Estónsko a Lotyšsko majú dobrý dôvod obávať sa Ruska a v prípade vojny by mohli dokonca zaniknúť.

Markov sa nebráni rozpútaniu nepokojov v Pobaltí

Ruský politológ Sergej Markov, ktorý je osobným poradcom prezidenta Vladimira Putina, to povedal v rozhovore pre švédsku verejnoprávnu televíziu, kde sa vyjadruje k možnému vývoju v susedných krajinách v súvislosti s krízou na Ukrajine. Podľa úryvkov zverejnených v utorok by sa Markov nebránil „rozpútaniu nepokojov v Pobaltí“, kde „sú mnohí zvedaví, aké majú Rusi úmysly“.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Vy vo Švédsku sa nemusíte obávať. Lotyšsko a Estónsko sa však majú prečo báť. Ak by vypukla veľká vojna, je možné, že by po týchto krajinách nič nezostalo,“ cituje portál stanice SVT z rozhovoru pre program Korrespondenterna, ktorý nakrútili v Moskve. „V pobaltských štátoch sú veľké ruské menšiny ako aj momentálne tvrdá propagandistická vojna zo strany Ruska, ktoré hovorí, že toto obyvateľstvo bude podporovať,“ pripomenula v komentári švédska novinárka Elin Jönssonová.

Rusi vraj na Ukrajine zachraňujú vlastný ľud

Markov sa vyjadril aj ku konfliktu na Ukrajine, ktorý podľa neho vyvolal Západ a Rusko nemalo inú možnosť ako brániť tamojších Rusov pred novým režimom v Kyjeve označovaným za fašistický.

„Musíme zachraňovať náš vlastný ľud, keď ho zabíjajú ultranacionalisti. Tam, kde vedie domácnosť ukrajinská chunta, vládne fašizmus a teror. A tam, kde sú ruskí vojaci, je demokracia a sloboda prejavu.“ Markov tiež obhajuje marcové anektovanie Krymu Ruskom a hovorí o probléme „rusofóbie elity na Západe“ ako „rasizme voči Rusom“.

Ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vo februári zosadila opozícia po niekoľkých mesiacoch nepokojov vyvolaných nespokojnosťou s jeho vládnutím a smerovaním krajiny po nepodpísaní asociačnej dohody s EÚ. Výsledkom bola vzbura obyvateľov ruskej národnosti, ktorá vyústila do anektovania Krymu Ruskom a separatistických povstaní v Doneckej a Luhanskej oblasti. Susedné Rusko sa od krviprelievania dištancuje a odmieta obvinenia, že pomáha separatistom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin