Pobaltské štáty sa boja Rusov, vojakov NATO chcú natrvalo

NATO v Holandsku a Česku odskúšalo sily rýchleho nasadenia
Na cvičeniach sa v Holandsku zúčastnilo spoločne 900 nemeckých a 200 holandských vojakov, v Česku to bolo 150 českých vojakov. Foto: SITA/AP

VILNIUS 14. mája (WEBNOVINY) – Trojica pobaltských štátov požaduje od NATO, aby na ich území natrvalo umiestnila svoje sily ako odstrašujúci prostriedok v období zvyšujúcej sa asertivity Ruska. Ministri obrany Estónska, Litvy a Lotyšska chcú ešte tento týždeň odovzdať spoločný list s týmto obsahom najvyššiemu veliteľovi NATO v Európe, povedal pre agentúru AP hovorca litovskej armády Mindaugas Neimontas, podľa ktorého je takýto krok „nutný vzhľadom na bezpečnostnú situáciu“.

Dodal, že aliancia by mala do Pobaltia vyslať jednotku s veľkosťou brigády, po jednom 700- až 800-člennom prápore do každej z troch republík. Vlády predpokladajú rotáciu zahraničných síl, ako je to dnes v prípade misie NATO na ochranu estónskeho, litovského a lotyšského vzdušného priestoru.

Litva ešte vo februári vyhlásila, že plánuje obnoviť povinnú vojenskú službu, ktorú zrušila v roku 2008. Dôvodom sú podľa prezidentskej kancelárie obavy z agresívneho správania Ruska nielen na Ukrajine, ale aj v pobaltskom regióne. Litva, Estónsko a Lotyšsko majú s Rusmi dlhodobo napäté vzťahy a obávajú sa ďalšieho vývoja situácie na východe Ukrajiny po marcovej ruskej anexii Krymu.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Znepokojenie tiež vyvolávajú špekulácie, že po Ukrajine by sa Moskva mohla podobným spôsobom pokúsiť o destabilizáciu pobaltských krajín, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu. Severoatlantická aliancia už oznámila, že bude častejšie uskutočňovať armádne cvičenia v oblasti Baltského mora v reakcii na zvýšenie ruských vojenských aktivít v tomto regióne. V decembri 2014 Rusko uskutočnilo v Pobaltí veľké vojenské cvičenie za účasti 9000 vojakov a 55 námorných plavidiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy