Pobaltské štáty sa odpájajú od elektrickej siete z Ruska

Elektrina, elektrický stĺp
Od elektrickej energie bude odstavených až osem obcí v Ružomberskom okrese. Foto: ilustračné, Thinkstock

OSLO 12. decembra (WEBNOVINY) – Pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva v piatok súhlasili s plánom, na základe ktorého zosynchronizujú svoje elektrické siete s ostatnými členmi Európskej únie a postupne sa tak odpoja od Ruska. Má sa tak udiať do roku 2025.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Elektrické siete pobaltských krajín sú dnes do veľkej miery zosynchronizované s Ruskom a Bieloruskom, čo je ešte pozostatok z obdobia, kedy Pobaltie patrilo k Sovietskemu zväzu. Do Európskej únie všetky tri štáty vstúpili v roku 2004.

Rusko síce Estónsko, Lotyšsko ani Litvu nikdy neodpojilo zo svoje elektrickej siete a nikdy tým ani nehrozilo, v súčasnej napätej situácii súvisiacej s krízou na Ukrajine má však Brusel obavy, že by k tomu teoreticky mohlo prísť.

Litva už pred časom naznačila, že synchronizáciu svojej elektrickej siete s Ruskom považuje za jednu z hlavných bezpečnostných hrozieb pre krajinu. Najväčším otáznikom však tejto súvislosti zostáva fakt, do akej miery sa k elektrickej sieti EÚ pripojí ruská exkláva Kaliningrad nachádzajúca sa medzi Litvou a Poľskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom