Európska únia a Británia sa dohodli na pobrexitovej obchodnej dohode, vyjednávači vyriešili sporné otázky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britania europska unia brexit
Británia sa s EÚ nevie zhodnúť v otázke kontroly tovarov, ktoré prichádzajú do Severného Írska z ostatných častí Spojeného kráľovstva. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 24. decembra 16:31

Vyjednávači Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie uzavreli dohodu, ktorá by mala zabrániť chaotickému rozchodu strán na Nový rok. Len týždeň do definitívneho ukončenia prechodného obdobia po brexite oznámila britská vláda, že „dohoda je hotová“.

Sporné otázky sú vyriešené

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová následne prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter skonštatovala, že za túto dohodu stálo za to bojovať.

„Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej,“ napísala.

Po tom, ako podľa agentúry AP vyjednávači v stredu vyriešili sporné otázky týkajúce sa hospodárskej súťaže a rybolovu, prechádzali stovky stránok právnického textu, ktoré by mali byť po deviatich mesiacoch rokovaní základom pobrexitových vzťahov medzi úniou a Britmi.

Ekonomický dopad brexitu

Dohodu musí ešte schváliť všetkých 27 členských štátov únie a tiež európsky a britský parlament. EP pritom varoval, že už nezostáva dostatok času na to, aby stihli dohodu schváliť pred 1. januárom.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.

V záujme dosiahnutia dohody sa počas ostatných dní v rozhovoroch výraznejšie angažovali aj britský premiér Boris Johnson a predsedníčka EK.

EÚ navyše hľadala právne možnosti, ako prípadnú dohodu formálne spečatiť bez odobrenia Európskym parlamentom alebo či by dohoda mohla vstúpiť do platnosti 1. januára a EP by ju dodatočne schválil neskôr.

Ak by strany dohodu nedosiahli včas, podniky na oboch stranách Lamanšského prielivu by od 1. januára čelili clám a ďalším prekážkam v oblasti obchodu. Poškodilo by to ekonomiky na oboch stranách, ale horší dopad by to malo podľa analytikov na Spojené kráľovstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris JohnsonUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia