Počas Ficovej vlády ostane slovenská misia na Cypre rovnaká

Cyprus
Foto: SITA/OSSR - Milan Vanga

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOViNY) – Slovenskí vojaci zostávajú v misii na Cypre pod zástavou OSN aj naďalej. Potvrdil to minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD), ktorý sa na ostrove v piatok stretol s veliteľom jednotiek UNFICYP generálmajorom Chao Liu.

Garantoval som, že v tejto misii zotrváme. V Sektore 4 sme veliacou krajinou a dosť na nás stavajú. Máme tu dobré meno. Za tejto vlády sa na našom postavení k misii na Cypre nebude nič meniť,“ deklaroval šéf rezortu obrany.

Zároveň pripomenul, že rovnaký postoj k tejto téme zastáva aj hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR, prezident Ivan Gašparovič. Misia UNFICYP (The United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) je podľa Glváča skutočne misiou „spojených národov“, keďže v nej spolu slúžia Slováci s Maďarmi, Srbi s Chorvátmi, či Briti a Argentínčania.

Galko chcel vojakov doma

Lubomir galko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko v marci 2011 avizoval, že vláde navrhne stiahnutie našich vojakov z tejto operácie.

Argumentoval, že misia podľa neho veľmi nerozvíja spôsobilosti armády, OSN refunduje len menšiu časť nákladov a Slovensku sa tam nepodarilo získať veliteľský post. Galko pripúšťal zotrvanie v misii, ak na ňu pôjdu peniaze mimo rezortu obrany.

Vtedajší šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) to považoval za unáhlené vyhlásenie, na Galka sa nahneval a povedal, že kredit a reputácia sa ťažko buduje. Slovensko napokon svoju účasť v misii nezrušilo, čo Dzurinda prízvukoval aj počas svojej návštevy na ostrove v máji 2011. Aj Galko potom potvrdil, že pôsobenie vojakov na Cypre má obrovský medzinárodný význam. „Od našej veľvyslankyne (Anna Tureničová – pozn. SITA) som sa dozvedel, že po vyhlásení môjho predchodcu, že v tejto misii končíme, prebiehali na Cypre problematické rokovania,“ poznamenal teraz Glváč.

S ministrom obrany Cyperskej republiky Demetrisom Eliadesom minister Glváč hovoril o aktuálnej situácii na ostrove. „Zaujímal som sa o to, v akom štádiu sú rokovania medzi obidvoma krajinami. Je tu ale veľmi veľa problémov a asi nie je reálne, aby sa obyvatelia ostrova v krátkom čase dohodli,“ uviedol minister.

Priniesol aj kapustnicu

Nitriansky prápor získal certifikát pre prácu v NA
Foto: SITA/Ján Viazanička

Šéf rezortu obrany na Cypre navštívil aj slovenských vojakov v Kempe Milana Rastislava Štefánika vo Famaguste a v Kempe Tatry v Nikózii.

Spolu s delegáciou im priniesol ingrediencie na slovenskú kapustnicu, aby si aj oni mohli pripraviť tradičnú vianočnú večeru.

V operácii UNFICYP máme aktuálne 159 vojakov, Slováci v nej pôsobia od mája 2001. Už v júni toho roku Slováci prevzali zodpovednosť za sektor 4 v misii. Sektor 4 sa nachádza na východ od hlavného mesta a má dve slovenské a jednu maďarskú čatu.

Od septembra 2011 majú Ozbrojené sily SR v Sektore 4 len jednu strážnu čatu – v druhej našich vojakov nahradili srbskí kolegovia. Od septembra 2004 pôsobia v slovenskom kontingente Sektora 4 taktiež dvaja dôstojníci chorvátskeho kontingentu. Vo veliteľstve misie v Nikózii máme 61 vojakov (vrátane ženijnej čaty).

Agentúru SITA informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičĽubomír GalkoMartin GlváčMikuláš Dzurinda