Na Veľkonočný pondelok sa alkoholom priotrávilo rekordne veľa ľudí, opité boli aj desiatky detí

Alkohol
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 19. apríla 2022, 14:23

Počas veľkonočného pondelka (18. apríla) ošetrili záchranári 76 pacientov s ťažkou otravou alkoholom. Ako informovala hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky (ZZS SR) Alena Krčová, ide o najvyšší počet zásahov k opitým pacientom za posledné roky.

Medzi pacientmi neboli deti

Vlani si v tento deň pomoc záchrannej zdravotnej služby vyžadovalo osem osôb intoxikovaných alkoholom, rok predtým to bolo 11, v roku 2019 evidovali 23 a v roku 2018 presne 15 osôb. Krčová podotkla, že na rozdiel od minulých rokov však neboli medzi opitými pacientmi deti.

Záchranári v pondelok absolvovali 1 453 zásahov. Najviac ich bolo v Prešovskom kraji, kde potrebovalo pomoc 254 osôb a naopak, najmenej v Trnavskom kraji, kde evidovali 130 zásahov.

Prejedanie sa alebo nesprávne diétovanie

K najčastejším diagnózam patrilo sťažené dýchanie, bolesti brucha a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov s kardio-vaskulárnymi ochoreniami.

„Práve bolesti brucha patria k tradičným príčinám volaní na tiesňovú linku 155 počas sviatkov. Najčastejšie sú spôsobené diétnou chybou alebo prejedaním sa,“ vysvetlila Krčová.

Na diskotéke boli aj opité deti

Na veľkonočnej diskotéke v prihraničnej obci v okrese Senica zas prekvapili v nedeľu krátko po polnoci návštevníkov policajti zo Senice aj s hliadkami PMJ a pracovníkmi Finančnej správy. Zamerali sa na kontrolu mládeže do 18 rokov. Pozitívne dychové skúšky na alkohol malo celkom 29 detí, v jednom prípade išlo 13-ročného chlapca z okresu Skalica, ďalších 28 bolo mladistvých.

Ako informovala trnavská polícia na sociálnej sieti, pod vplyvom alkoholu bolo 19 chlapcov a 10 dievčat. Opité boli dve 15-ročné dievčiny, nafúkalo aj päť 16-ročných dievčat a tri 17-ročné. Najviac pozitívnych dychových skúšok na alkohol mali tínedžeri vo veku 17 rokov, a to až v pätnástich prípadoch. Najvyššia nameraná hodnota alkoholu v dychu bola 1,6 promile.

Všetky prípady sa budú ďalej riešiť

Policajti všetky prípady opitých detí na mieste zadokumentovali a spisy v najbližších dňoch postúpia obciam, v ktorých majú trvalé bydlisko, na ďalšie konanie. Mladiství budú v sprievode svojich rodičov riešení za pitie alkoholu. Vo veci bude konať aj príslušný odbor sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pri kontrole prevádzky zistili policajti aj porušenie stále platných pandemických opatrení a príslušníci Finančnej správy zistili porušenie aj na strane organizátora. Vstupenky a zakúpený alkohol pri kontrolnom nákupe boli vydané bez pokladničného dokladu.

Po akciách v Trnave, v Piešťanoch a Hlohovci išlo o ďalšiu policajnú akciu v Trnavskom kraji zameranú na požívanie alkoholu mladistvými osobami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Krčová
Firmy a inštitúcie ZZS Zdravotná záchranná služba