Počas zhromaždení predviedli šiestich ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Na bratislavskom Hodžovom námestí si pripomenuli stúpenci Tisovho Slovenska, 71. výročie vzniku Slovenskej republiky (1939-1945) Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – V súvislosti s dnešnými zhromaždeniami predviedli policajti šiestich ľudí. Ako pre agentúru SITA povedala Tatiana Kurucová z bratislavskej krajskej polície, všetci sú „podozriví zo spáchania priestupku na úseku verejného poriadku“. Zhromaždenia si žiadne zranenia nevyžiadali.

Na predvolebný míting Mariána Kotlebu a jeho strany sa dnes na Martinskom cintoríne v Bratislave zmenila spomienka na vznik Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 pri symbolickom hrobe jej prezidenta Jozefa Tisa. Prívrženci Kotlebu prišli na cintorín v sprievode z Hodžovho námestia, kde pred Prezidentským palácom začal ich míting. Dav pri pochode mestom skandoval heslá: „Sláva Tisovi“, „Svoju vlasť si nedáme“, či „Verní sebe, svorne napred“. Pochodujúcich sprevádzali policajti. Pri cintoríne ich čakali kordóny mestských policajtov i príslušníkov Policajného zboru SR. Celú akciu na kamery natáčali policajti v civile. Okrem slovenských nacionalistov k hrobu Tisa prišli aj nacionalisti z Poľska a Rakúska. Už predpoludním sa pri symbolickom hrobe Tisa stretlo niekoľko prevažne starších ľudí, ktorí si zaspomínali na minulosť i prezidenta.

Pamiatku obetí fašizmu, nacizmu a ďalších totalitných režimov si dnes, v deň 71. výročia vzniku prvej Slovenskej republiky (1939-1945) na bratislavskom Hodžovom námestí pripomenulo približne 300 ľudí. „Fašizmus nepatrí na Slovensko“ – skandovali prítomní. Marcel Zajac z Centra pre filantropiu poznamenal, že ľudia nesmú v tento deň zostať doma. „Na námestie musíme prísť každý rok a povedať hlasné nie fašizmu,“ zdôraznil. Zhromaždenie prišlo podporiť aj niekoľko známych osobností, medzi inými Fedor Gál, Dušan Trančík, Grigorij Mesežnikov či Fero Guldan. Približne po pol hodine ukončil pokojné zhromaždenie jeho zvolávateľ – riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ondrej Dostál. Mestská polícia následne na Hodžovom námestí oddelila odporcov Tisovho Slovenska od jeho stúpencov. Na zhromaždení zazneli slová proti Rómom, Židom, ale i Európskej únii, ktorá uberá podľa nich Slovensko o suverenitu.

Na námestie neprišiel Marián Kotleba, ktorého polícia minulý rok počas mítingu zadržala. Kotleba však čakal práve na Martinskom cintoríne, kam sa prívrženci prvej Slovenskej republiky z centra Bratislavy pod dohľadom polície vydali. Rečníci viackrát prízvukovali zúčastneným, aby sa nenechali vyprovokovať a nedošlo k policajnému zásahu. Okrem mestskej polície bolo pripravených aj niekoľko desiatok štátnych policajtov a hliadky na koňoch. Oba mítingy sa skončili bez potreby zásahu polície.

Reakciou na pochody a oslavy vojnového slovenského štátu sú počas víkendu podujatia, ktoré sa konajú v rámci akcie Dosť bolo ticha. Ako poznamenal jeden z organizátorov Juraj Kiss, v týchto dňoch sme svedkami, ako našu demokraciu, slobodu slova a slobodu zhromažďovania zneužívajú ľudia, ktorí chcú presne tú istú demokraciu s jej základnými princípmi zničiť a otvorene sa hlásia k režimu, ktorý má na svedomí tisíce obetí.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij MesežnikovMarian KotlebaOndrej Dostál