Počasie dáva Slovákom zabrať, krajinu atakuje dážď aj vietor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dazd burka
ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Počasie na Slovensku v posledných dňoch ovplyvňuje tlaková níž so stredom nad západným Rumunskom. Slovensko vo štvrtok trápi silný vietor a dážď, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred nimi varuje formou viacerých výstrah.

V prípade dažďa

platí tretí stupeň výstrahy v Prešovskom a Žilinskom kraji, konkrétne v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Tu môže pršať do polnoci zo štvrtka na piatok 16. mája, miestami môže spadnúť 60 až 100 milimetrov zrážok. V Banskobystrickom a Košickom kraji platí výstraha druhého stupňa takisto do štvrtkovej polnoci. Meteorológovia očakávajú úhrn zrážok 30 až 70 milimetrov.

Vietor
Foto: www.shmu.sk
Pred vetrom

varuje SHMÚ takisto vo forme tretieho stupňa výstrahy. Tá platí v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji do 21:00. Vietor môže v tomto prípade fúkať rýchlosťou 90 až 125 kilometrov za hodinu.

V iných častiach krajiny však fúka tiež, meteorológovia vydali druhý aj prvý stupeň výstrahy. Druhý platí v Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji takisto do 21:00.

Tu vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 79 až 100 kilometrov za hodinu. Pre okresy Levice, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Poltár, Lučenec, Michalovce a Sobrance vydal SHMÚ výstrahu prvého stupňa, vietor tu fúka rýchlosťou 65 až 79 kilometrov za hodinu. Dážď ako aj silný vietor môžu byť pre rôzne aktivity ľudí nebezpečné, mali by byť preto ostražití.

Vietor
Foto: www.shmu.sk

Vo štvrtok bude oblačno až zamračené. Na mnohých miestach sa vyskytne dážď, na severe aj výdatný. Od cca 1700 metrov nad morom treba očakávať sneženie. Najvyššia denná teplota vystúpi na 10 až 15, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši bude okolo 8 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov dosiahne len okolo troch stupňov Celzia.

Vplyvom silných zrážok môže dôjsť aj k rozvodneniu niektorých tokov riek. Treba si preto dávať pozor a v žiadnom prípade sa neodporúča rieky rekreačne splavovať. Pred povodňami vydali vo štvrtok meteorológovia takisto výstrahu prvého, druhého aj tretieho stupňa.

Voda
Foto: www.shmu.sk

Okrem vetra a dažďa však Slovenský hydrometeorologický ústav

varuje aj pred povodňami

, a to najmä na severe a východe krajiny. Tretí stupeň výstrahy platí v okrese Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča a Sabinov. Rovnako najvyšší stupeň výstrahy platí aj v hornej časti povodia Bodrogu v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce.

Výstraha tohto stupňa platí do piatka 16. mája do 7:00. Pred povodňami by mali byť na pozore aj ľudia v okresoch Ružomberok, Žilina-sever, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Dolný Kubín, Banská Bystrica, Brezno, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie na povodí Hornádu, Košice-okolie na povodí Bodvy, Košice a Prešov, výstraha je vydaná zatiaľ do piatkového dopoludnia do 10:00.

SHMÚ pred povodňami varuje aj vo forme prvého stupňa, a to v Turčianskych Tepliciach, Martine, Žiline-Rajčanke a v Bytči. Tá platí do piatka do 6:00. Ústav očakáva vzhľadom na dážď a nasýtenosť povodí výrazný vzostup hladín na tokoch. Pri vydaní výstrahy neodporúča využívať toky na rekreačnú plavbu.

V Tatrách trvá hrozba lavín, napadol takmer meter snehu

Na hrebeňoch hôr bola dnes ráno víchrica, severný vietor dosahoval rýchlosť do 90 kilometrov za hodinu, v nárazoch až 140 kilometrov za hodinu. Teplota sa pohybovala od – 4 stupňov Celzia do + 5 stupňov Celzia, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

V nižších polohách je snehová pokrývka už iba nesúvislá. Súvislejšie snehové plochy sa nachádzajú v najvyšších polohách Tatier, približne od nadmorskej výšky 1800 metrov nad morom. Snežilo najmä v severnej časti Tatier. Od 1800 metrov nad morom napadlo miestami až 80 centimetrov nového snehu, ktorý je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestený. Sneh je vo vyšších polohách suchý a ubitý do snehových dosiek a vankúšov.

V Západných a Vysokých Tatrách je od nadmorskej výšky 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, ktoré sa v priebehu dňa mení na zvýšené lavínové nebezpečenstvo, to znamená 3. stupeň z päťdielnej stupnice. Snežilo intenzívne najmä na severe Tatier a za posledných 24 hodín napadlo do 80 cm nového snehu, na niektorých miestach až 100 centimetrov. Vietor dosahuje silu víchrice. Sneh je vplyvom silného vetra nerovnomerne rozmiestnený a na severných svahoch je množstvo nového naviateho snehu.

Uvoľnenie lavín na takto orientovaných strmých svahoch je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť stredne veľké spontánne lavíny. Pre očakávané silné zrážky v priebehu dňa má lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu. Horská záchranná služba neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav