Počasie sa na Slovensku vyblázni, s výstrahami sa roztrhlo vrece

Sneh, sneženie, doprava
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš
  • aktualizované 13. decembra 9:14

Sneženie, vietor, poľadovica aj snehové jazyky a záveje. S výstrahami, ktoré vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), sa roztrhlo vrece a počasie sa „vyblázni“.

Piatok je oblačný až zamračený, na niektorých miestach Slovenska fúka silný vietor a môže aj výdatne nasnežiť. Výstraha prvého stupňa je až do 22.00 vydaná pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Zvolen, Žiar nad Hronom, Rožňava, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Turčianske Teplice. V uvedených okresoch sa podľa meteorológov očakáva výskyt sneženia, pri ktorom ojedinele spadne okolo 20 centimetrov nového snehu a to najmä na horských priechodoch.

Výstraha, sneh, piatok, SHMÚ
Výdatnejšie v piatok nasneží v okresoch Slovenska označených žltou farbou. Foto: www.shmu.sk.

Silno fúka najmä na západe krajiny, výstrahu prvého stupňa vydali pre okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Nitra, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava. „Očakáva sa výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 70 kilometrov za hodinu a priemerná rýchlosť môže dosiahnuť okolo 45 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ.

Výstraha, vietor, piatok, SHMU
Výstraha prvého stupňa pred vetrom je v piatok je vydaná pre niektoré okresy v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Foto: www.shmu.sk.

Opatrní by mali byť aj vodiči na cestách, tvoriť sa môže snehové jazyky a záveje. Výstraha je vydaná pre celý Žilinský kraj a okresy Banská Bystrica, Brezno, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.

Výstraha, snehové jazyky, záveje, piatok, SHMÚ
Snehové jazyky a záveje sa môžu v piatok tvoriť najmä na cestách na severe Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

SHMÚ varuje aj pred tvorbou poľadovice, a to na takmer celom Slovensku. Výstraha prvého stupňa platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský aj Žilinský kraj a tiež pre okresy Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..),“ varujú meteorológovia.

Výstraha, poľadovica, piatok, SHMÚ
Poľadovica v piatok potrápi takmer celé Slovensko, okrem východu krajiny. Foto: www.shmu.sk.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav