Počet banskej tragédie v Turecku stúpol, odbory štrajkujú

Tragédia v Turecku, výbuch v bani zabil vyše tristo ľudí
Počet obetí v tureckej uhoľnej bani pri Some stúpol na 301. V čase výbuchu bolo v bani 786 pracovníkov, z toho 485 sa podarilo zachrániť. K tragédii došlo v dôsledku poruchy na elektrickom zariadení a príčinou väčšiny úmrtí bola otrava oxidom uhoľnatým. Presná príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Foto: SITA, AP

ISTANBUL 14. mája (WEBNOVINY) – Turecké odbory zorganizovali vo štvrtok jednodňový štrajk na protest proti banskému nešťastiu, ktoré si vyžiadalo najmenej 282 obetí na životoch a desiatky nezvestných. V mestách naprieč krajinou vrátane Ankary, Istanbulu, Bursy či Diyarbakiru vyšli do ulíc tisíce ľudí, pričom v Izmire vypukli zrážky.

Prezident Abdullah Gül navštívil miesto nešťastia v Some, kde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v stredu nahnevaní ľudia vypískali. Na štrajku sa zúčastňuje niekoľko odborových organizácií, ktoré vinia privatizáciu banského sektora zo zhoršenia bezpečnosti pri práci.

Obrazom: Tragédia v Turecku, výbuch v bani zabil takmer tristo ľudí

„Stovky našich pracujúcich bratov v Some museli zomrieť, lebo boli nútení pracovať v brutálnych podmienkach v záujme maximálneho zisku,“ píše sa v spoločnom vyhlásení odborových zväzov. Vláda vyhlásila pre tragédiu trojdňový smútok.

Už v stredu protestovali v uliciach Istanbulu a Ankary tisíce ľudí, proti ktorým musela polícia zasiahnuť slzotvorným plynom. Nahnevaní demonštrujúci požadujú odstúpenie vlády, ktorá podľa nich ignorovala opakujúce sa varovania o nedostatočnej bezpečnosti baní. Premiér Erdogan vyjadril hlbokú ľútosť nad tragédiou takéhoto rozsahu, no kritiku odmietol.

K tragédii v uhoľnej bani došlo v dôsledku poruchy na elektrickom zariadení a príčinou väčšiny úmrtí bola otrava oxidom uhoľnatým. Baňu najskôr zachvátil výbuch a následne tam vypukol požiar. Asi 450 ľudí sa podarilo zachrániť.

Premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý v stredu navštívil miesto nešťastia, vyjadril hlbokú ľútosť nad tragédiou takéhoto rozsahu, no kritiku odmietol.

K tragédii v uhoľnej bani došlo v dôsledku poruchy na elektrickom zariadení a príčinou väčšiny úmrtí bola otrava oxidom uhoľnatým. Baňu najskôr zachvátil výbuch a následne tam vypukol požiar. V čase nešťastia bolo v bani 787 pracovníkov, z toho skoro 450 sa podarilo zachrániť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abdullah GülRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan